Inhalator to urządzenie, które rozbija płyn na mikroskopijne cząsteczki tworząc delikatną mgiełkę, która następnie jest wdychana przez specjalną maseczkę lub ustnik. Dzięki temu lek w takiej postaci dociera głębiej do oskrzeli i płuc. Inhalator dla dziecka jest niezwykle skutecznym i wręcz niezbędnym urządzeniem. Obecnie wiele leków podaje się właśnie przy jego pomocy, dzięki czemu działają one dokładnie w miejscu infekcji nie powodując przy tym ogólnoustrojowych skutków ubocznych, co dotyczy szczególnie sterydów podawanych w zastrzyku lub tabletkach.
Czym się różni inhalator od nebulizatora?
Często inhalator nazywany jest również nebulizatorem, nazw tych używa się wymiennie chociaż istnieje między nimi różnica. Inhalatorem określa się małe, kieszonkowe urządzenie, które stosują zwykle alergicy. Inhalator różni się od nebulizatora tym, że służy on do podania dawki leku tylko w czasie wdechu, więc wymaga synchronizacji oddechu z urządzeniem. Nebulizator natomiast podaje lek w sposób ciągły, dziecko oddycha wytwarzanym przez urządzenie aerozolem. Nebulizacja jest więc wygodniejszą dla maluszka formą podawania leku.
Jak wygląda inhalator dla dziecka?
Inhalator dla dziecka możemy kupić tłokowy (kompresorowy pneumatyczny) i ultradźwiękowy. Inhalatory tłokowe są najbardziej popularne, ponieważ za ich pomocą możemy podać dziecku wszystkie dostępne na rynku leki do nebulizacji. Inhalator ultradźwiękowy jest za to dużo cichszy niż tłokowy, jednak jest zwykle dużo droższy. Inhalator dla dziecka składa się z kompresora, który tłoczy sprężone powietrze. Do niego podłączona jest za pomocą wężyka komora nebulizacyjna, w której umieszcza się sól fizjologiczną lub lek. W tej właśnie komorze powstaje mgiełka z leku i jest wdychana przez maseczkę lub ustnik prosto do płuc.
Inhalator dla dziecka – do czego służy?
Inhalator dla dziecka stosuje się podczas infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, w astmie i alergii. Za pomocą inhalatora podaje się:
- roztwór soli fizjologicznej,
- mukolityki – leki wykrztuśne, ułatwiające dtrywanie się wydzieliny z płuc i oskrzeli,
- sterydy – działają przeciwzapalnie,
- leki rozszerzające oskrzela,
- antybiotyki.
Inhalator dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- wielkość cząsteczek płynu (MMAD) - w zależności od modelu inhalatory rozbijają płyn na mniejsze lub większe cząsteczki, im mniejsze tym lepiej. Większe cząsteczki są w stanie dotrzeć tylko do górnych dróg oddechowych, czyli gardła i nosa, a mniejsze cząsteczki dostają się o wiele głębiej do dolnych dróg oddechowych – oskrzeli i płuc. Cząsteczki poniżej 3 mikronów są w stanie dotrzeć do płuc.
- frakcja oddechowa (FPF%) – im wyższa tym lepiej,
- tryb pracy ciągły czy przerywany – jeśli masz więcej niż jedno dziecko i wszystkie będą chore to przy przerywanym trybie pracy inhalator po 30 minutach pracy musi odpocząć kolejne 30 min. Zdecydowanie wydłuża to czas inhalacji.
- głośność – im cichszy tym lepiej, nie przestraszy on dziecka i nie zniechęci do inhalacji.
- wygląd - dla dzieci dostępne są inhalatory w kształcie zwierzątek czy różnych postaci, które są kolorowe i dzięki temu zachęcają do inhalacji.
Kilka zasad prawidłowej inhalacji:
- każdy lek rozcieńczaj roztworem soli fizjologicznej,
- po podaniu sterydu zawsze myj dziecku buzię, zęby i nos oraz umyj komorę nebulizacyjną i maseczkę, chroni to przed pojawieniem się skutków ubocznych, takich jak pleśniawki,
- każdy członek rodziny musi mieć swoją maseczkę i swoją oddzielną komorę nebulizatora, aby infekcja nie rozprzestrzeniała się,
- do nebulizacji nie używaj olejków eterycznych – stosuje się je do inhalacji parowej (eukaliptusowy, sosnowy itp.). Użyte w inhalatorze mogą spowodować duszności, atak kaszlu, a nawet doprowadzić do uduszenia się.
ZOBACZ TAKŻE:
Zapalenie oskrzeli u dziecka – ile trwa i jak je leczyć?>>