Opublikowany przez: Familiepl 2023-03-10 12:28:09
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Wczesne wstawanie pozwala nam lepiej zagospodarować dzień, nadrobić zaległości, a także zwiększyć swoją produktywność. Zdarza się, że właśnie w godzinach porannych mamy najbardziej jasny umysł, a także jesteśmy wyjątkowo kreatywni. Czy można nauczyć się wcześnie wstawać? Jest na to skuteczna metoda.
Okazuje się, że wczesne wstawanie to wspólny mianownik wielu ludzi sukcesu, którzy codziennie wstają o godzinie 4 rano (jak na przykład Bill Gates) lub o godzinie 5 (jak Howard Schultz, czyli CEO Starbucks). Wczesne godziny poranne zwykle przeznaczają oni na analizę i planowanie, dzięki czemu ich dzień mija niezwykle produktywnie.
Poranne wstawanie jest także dobrym przyzwyczajeniem, gdy chcemy wprowadzić do naszego życia nowe aktywności i nawyki – jak choćby uprawianie sportu, medytacja czy nauka języka. Według badań o wiele dłużej i wytrwalej jesteśmy w stanie kontynuować aktywności, które wykonujemy rano, niż te, których podejmujemy się wieczorem. Niestety, te drugie częściej sobie po prostu odpuszczamy. Poza tym taka poranna porcja ćwiczeń to porządna dawka pozytywnych endorfin na cały dzień.
Jak to zrobić, aby wstawać wcześniej? Na blogach, forach i grupach dyskusyjnych polecana jest ciekawa i skuteczna metoda.
Błędem będzie, gdy tak prostu postanowisz, że jutro wstajesz o 5 rano, jeśli dotychczas z trudem zwlekałeś się z łóżka przed 8. Gwarantujemy, że za dwa dni porzucisz nowe postanowienie bycia skowronkiem. Ważny jest także cel, dla którego chcesz wcześniej być aktywny. Warto go jasno sprecyzować, wówczas Twój mózg na pewno zapamięta, po co te pobudki w środku nocy.
Jak więc to zrobić, aby wstawać wcześnie rano? Nastaw sobie budzik od jutra na 15 minut wcześniej. Tyle wystarczy. Następnie wstawaj tak przez 4-5 dni. Jeśli zauważysz, że wstajesz już bez trudu i zmęczenia, przesuń budzić o kolejne 15 minut wcześniej. I tak aż do momentu, gdy osiągniesz wyznaczoną godzinę porannych pobudek.
Możliwe, że z czasem zmieni się również godzina Twojego zasypiania, więc weź to również pod uwagę. Pewnie się zdarzy, że będziesz szedł spać wcześniej niż kilka dni lub tygodni temu. Postaraj się jednak, aby długość Twojego snu w zaciemnionej, wywietrzonej i nieprzegrzanej sypialni wynosiła ok. 7-8 godzin, bo taki właśnie jest optymalny czas snu dla osoby dorosłej.
CZYTAJ TEŻ >> Nowe badania - jak wpływa na nas wysokprzetworzona żywność?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.