Jak obliczane są dni płodne? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak obliczane są dni płodne?

Jak pokazują różnorodne analizy, coraz więcej par ma problemy z płodnością. Często wynikają one z takich powodów, które można dość łatwo wyeliminować np. stres czy nieodpowiedni tryb życia. W takich przypadkach często zaleca się również obserwację cyklu kobiecego, co pozwala na dokładne określenie, kiedy występują dni płodne. Na określenie tych dni jest kilka metod. Poniżej przedstawiamy najważnie

Jak obliczane są dni płodne?

Autor zdjęcia/źródło: @ materiały promocyjne

Najprościej i najszybciej – skorzystaj z kalkulatora dni płodnych

Jednym z najprostszych i zarazem najszybszych sposobów na obliczenie dni płodnych jest skorzystanie ze specjalnego kalkulatora dni płodnych. Większość portali poświęconych tematyce związanej z kobiecym zdrowiem udostępnia takie aplikacje, które ułatwiają obliczenie dni płodnych. Taki kalkulator znajdziesz między innymi na stroniekobiecosc.info. korzystanie z takiego kalkulatora jest naprawdę proste – wystarczy znać dokładną datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki. To narzędzie ułatwi nam odpowiedź na pytanie Jak obliczane są dni płodne. Datę wpisujemy w wyznaczonym do tego miejscu. Później należy jeszcze wybrać średnią długość cyklu i wcisnąć przycisk oblicz. Po chwili ukazuje się wykres lub kalendarz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju metoda jest jedną z najmniej dokładnych, gdyż może zdarzyć się tak, że pod wpływem jakichś czynników może zmienić się długość cyklu, a to z kolei spowoduje przesunięcie się dni płodnych.

Jakie jeszcze są metody obliczania dni płodnych?

Jedną z metod obliczania dni płodnych i zarazem metodą naturalnej antykoncepcji jest obserwacja fizjologii ciała kobiety. Chodzi tutaj przede wszystkim o mierzenie temperatury oraz obserwację wydzieliny z pochwy. Kobieta powinna codziennie mierzyć temperaturę – w czasie owulacji, czyli w momencie, gdy jest zwiększona szansą na ciążę, temperatura ciała nieco się podnosi w stosunku do normalnej. Dlatego tak ważne jest prowadzenie obserwacji przez kilka miesięcy, aby zauważyć, co jest normą i wiedzieć na, co zwracać swoją uwagę w przyszłości. Jeżeli chodzi o wydzielinę z pochwy to należy obserwować zmiany w jej wyglądzie. W czasie dni płodnych wydzielina z pochwy staje się bardziej ciągliwa i lepka. Jest też stosunkowo gęsta oraz ma bardzo jasny kolor lub jest wręcz przeźroczysta.

Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, że ta metoda również nie daje stuprocentowej gwarancji tego, że w czasie przeziębienia czy innej choroby może dojść do zaburzenia cyklu, a także do możliwe jest wtedy podwyższenie temperatury ciała, co może zmienić poprawność odczytu wszystkich wyników.

Jedną z najbardziej sprawdzonych metod na określenie dni płodnych jest skorzystanie ze specjalnych urządzeń elektronicznych. Takie urządzenia są stosunkowo drogie, dlatego korzystanie z nich zaleca się osobom, które mają problemy z zajściem w ciążę i potrzebują dokładnie znać datę owulacji. Oczywiście warto pamiętać o tym, że takie urządzenie pomoże w przypadku, gdy owulacja przebiega prawidłowo i wszystkie inne przyczyny problemu z zajściem w ciążę zostały wyeliminowane w czasie badań lekarskich. Taka metoda obliczania dni płodnych jest polecana szczególnie dla kobiet, u których występują nieregularne miesiączki i trudno określić dni płodne przy zastosowaniu innych metod.

Wybierając metodę określania dni płodnych warto zawsze skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub położną, którzy wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane z tematyką płodności i określania daty dni płodnych.