Gdy widzimy występ naszego dziecka w przedszkolu rozpiera nas duma, jednak gdy maluch coś przeskrobie odczuwamy złość lub frustrację. To my decydujemy jak się w danej chwili zachowamy. Czy nakrzyczymy na dziecko czy złość stłumimy w sobie.
Emocje u dziecka
Pojawiają się także bez kontroli ale są spontaniczne, ekspresyjne i o dużej sile wyrazu. Dziecko nie posiada jeszcze refleksji jak wypada się zachować lub nie. Zbyt ekspresyjne zachowanie malucha z pewnością potrzebuje pomocy rodzica. Powinien on wesprzeć dziecko i postarać się nazwać jego emocje. Zastanowić się czego dziecko potrzebuje w danej sytuacji. Dzięki pomocy rodzica maluch nauczy się rozpoznawać emocje i potrzeby. Dzięki temu zdobywa poczucie własnej wartości i umiejętności działania w zgodzie ze sobą. To świetny początek do asertywności oraz zaufania do intuicji – cech bardzo istotnych w dorosłym życiu.
Jeśli nasze emocje w danej chwili nie pozwalają nam przyjąć trudnych emocji dziecka, koniecznie musimy nad nimi zapanować. Nie powinniśmy jednak w tym momencie tłumić zachowań malucha. Unikajmy wówczas komunikatów, które mogłyby dawać mu informację, że to, co przeżywa, nie jest właściwe. Pozwólmy mu to przeżyć. To dla niego jest bardzo istotne. Dając sobie sami prawo do przeżywania emocji pokazujemy dziecku własną akceptację dla uczuć.
Jak radzić sobie z emocjami dziecka?
- Powinniśmy stworzyć między sobą a dzieckiem bezpieczną relację. Bycie w relacji jest dla dziecka potrzebne dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego.
- Uczmy dziecko rozróżniania i uczenia się emocji.
- Pamiętajmy, że dziecko uczy się przez naśladowanie. Dlatego, gdy chcemy aby umiało poradzić sobie z emocjami, zacznijmy od siebie.
- Pokażmy dziecku, że emocji nie należy się bać. Wielu rodziców trzyma dzieci pod kloszem, żeby nie musiały się mierzyć z trudnymi emocjami. Nie ma nic bardziej błędnego. Dziecko nie będzie miało szansy nauczyć się bardzo istotnej w życiu rzeczy, mianowicie radzenia sobie ze złością i frustracją.
- Pozwólmy dziecku na swobodną zabawę. Właśnie w zabawie dzieci najlepiej trenują swoje umiejętności samoregulacji emocji.
- Stwórzmy dla dziecka przestrzeń na fizyczną aktywność. Ruch ma zbawienny wpływ zarówno na nasze zdrowie fizyczne, kondycję, jak i na pracę mózgu. Aktywność fizyczna znacząco zmniejsza ryzyko depresji, stanów lękowych, zaburzeń koncentracji i ADHD.
- Świetnym sposobem na rozładowanie emocji są wspólne przepychanki, bitwy na poduszki czy taniec.
- Uczmy dziecko od najmłodszych lat technik relaksacyjnych. Najważniejsze, żeby uczyć dziecko technik relaksacyjnych w czasie, kiedy dziecko jest spokojne.
Czego nie powinniśmy robić?
- Nie karzmy dziecka za przeżywane emocje.
- Nie umniejszajmy dziecięcych emocji i nie śmiejmy się z nich.
- Nie zostawiajmy dziecka samego z jego emocjami. Nie wypraszajmy go do drugiego pokoju. Nie możemy odtrącać dziecka w jego najtrudniejszych momentach. Właśnie wtedy potrzebuje on od was troskliwego wsparcia. Obecność bliskiej osoby daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwala na uporządkowanie wewnętrznego świata.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Agresja u dziecka – jak sobie z nią radzić? ROZMOWA Z EKSPERTEM>>
Histeryczne dziecko – PORADY PSYCHOLOGA DZIECIĘCEGO>>