Jak pobudzić laktację? ZOBACZ FILM - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak pobudzić laktację? ZOBACZ FILM

Jak pobudzić laktację? ZOBACZ FILM

Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Jak pobudzić laktację?

Karmienie dziecka piersią nie zawsze jest łatwe i naturalne. Zarówno mama, jak i dziecko muszą się tego nauczyć, a nauka ta wymaga cierpliwości i systematyczności. Jak pobudzić laktację?

Pierwsze karmienie dziecka jeszcze w szpitalu nie jest proste. Dziecko ma naturalny odruch ssania, ale nie wie jeszcze dokładnie jak wydobyć pokarm z piersi mamy. Trzeba mu to pokazać, a gdy już oboje się tego nauczycie powinno być łatwiej. No właśnie, powinno, ale nie zawsze jest, bo przeważnie ok. 2-3 miesiąca następuje kryzys laktacyjny. Wtedy często młode mamy obawiając się, że maluszek się nie najada dokarmiają go mlekiem modyfikowanym i po jakimś czasie przestają zupełnie karmić naturalnie. Nie można się jednak poddawać, bo kryzys laktacyjny jest przejściowy i da się go przezwyciężyć potrzeba tylko cierpliwości i wytrwałego przystawiania dziecka do piersi.

Jak pobudzić laktację? - co daje karmienie piersią?

Zaraz po porodzie piersi są twarde i nabrzmiałe od nawału pokarmu. Dopiero po około 2 miesiącach laktacja się stabilizuje i dostosowuje do potrzeb dziecka. Wtedy piersi nawet napełnione mlekiem nie są już takie twarde jak na początku. Wiele kobiet uważa błędnie, że gdy piersi są miękkie mają po prostu za mało pokarmu. Skłania je to do dokarmiania dziecka sztuczną mieszanką. Tymczasem naturalne karmienie to same korzyści dla dziecka. Pokarm matki zawiera wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze oraz mineralne potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Dodatkowo w mleku zawarte są przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami i budują jego przyszłą odporność na choroby. Ssanie piersi kształtuje także zgryz i przyszłe uzębienie malucha. Dlatego utrzymywanie laktacji jak najdłużej jest bardzo ważne dla zdrowia dziecka. Gdy malec przestaje przybierać na wadze wtedy należy wiedzieć co może powodować osłabienie laktacji oraz jak zwiększyć produkcję mleka.

Jak pobudzić laktację? - przyczyny braku pokarmu

  • stres – wpływa on niekorzystnie na ogólny stan zdrowia człowieka, a u kobiety karmiącej zbyt duża ilość hormonu stresu jest również wrogiem prolaktyny, hormonu stymulującego wytwarzanie mleka u matki karmiącej. Gdy kobieta bardzo się denerwuje, może to hamować produkcję pokarmu.
  • za mało snu – młoda mama często jest niewyspana, bo dziecko płacze, śpi po kilka godzin z przerwami, często się budzi, wymaga nieustannej uwagi i poświęcenia niemal każdej chwili.
  • za dużo kofeiny – niewyspana mama może próbować pobudzać się kawą lub czarną herbatą. Niestety nie jest to dobry pomysł, ponieważ za duża ilość kofeiny i teiny wpływa na pogorszenie laktacji oraz pobudzanie dziecka, ponieważ przenika ona do pokarmu. Maluch staje się bardziej pobudzony, niespokojny i płaczliwy co powoduje u niego nerwowość, mama również się denerwuje i w ten sposób błędne koło stresu się zamyka wpływając na osłabienie lub całkowity zanik laktacji.

Jak pobudzić laktację? - sposoby

  • często przystawiaj malucha do piersi – najlepiej do obu co 2 godz., w nocy co 3 godziny. Nocne karmienie najbardziej pobudza laktację.
  • nie podawaj mleka modyfikowanego – zwłaszcza butelką. Ssanie piersi jest zupełnie inne niż smoczka, z butelki mleko leci bez wysiłku, podczas gdy ssąc pierś maluch musi się trochę bardziej pomęczyć. Gdy zacznie pić z butelki nie będzie chciał już wrócić do piersi.
  • nie dawaj dziecku smoczka – smoczek zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka zaburza prawidłowy odruch ssania maluszka.
  • używaj laktatora – po każdym karmieniu jeszcze przez 10 minut odciągaj pokarm z piersi. W ten sposób stymulujesz je do wytwarzania większej ilości mleka. Nawet jeśli mleka jest bardzo mało nie rezygnuj z laktatora, po kilku dniach zobaczysz, że ilość pokarmu będzie się zwiększać. Najlepiej używaj do tego elektrycznego laktatora.
  • stosuj herbatki na laktację – pamiętaj jednak, że bez stymulowania piersi do wytwarzania pokarmu, samo picie ziołowych herbatek nie przyniesie żadnych efektów.
  • dużo pij – mama karmiąca powinna wypijać 2l płynów dziennie. Oprócz herbatek laktacyjnych pij niegazowaną wodę mineralną, poza tym świeże soki owocowe i kawę zbożową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Karmienie piersią noworodka – najważniejsze porady>>

Ile powinien jeść noworodek?>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika kejti
    kejtiIkona zgłaszania komentarza
    też mi się coś takiego obiło o uszy. Czytałam kiedyś opis badań na temat. Sama akurat bardziej ufam preparatom ze słodem jęczmiennym. Niby z jego powodu poleca się karmi ale to jednak jakaś tam dawka alkoholu. Lepiej kupić femaltiker w rossmannie i przynajmniej nie trujemy dziecka procentami
  • Awatar użytkownika Fraza
    FrazaIkona zgłaszania komentarza
    Z tymi herbatkami bym jednak uwazala bo czesto zawieraja koper wloski albo anyz ktore podobno nie tylko nie pobudzaja laktacji ale wrecz potrafia ja hamowac. Tak mi przynajmniej mowil moj ginekolog wiec zakladam ze skads to wzial
  • 195.167.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Z tymi herbatkami bym jednak uwazala bo czesto zawieraja koper wloski albo anyz ktore podobno nie tylko nie pobudzaja laktacji ale wrecz potrafia ja hamowac. Tak mi przynajmniej mowil moj ginekolog wiec zakladam ze skads to wzial