Opublikowany przez:
tense
2020-08-28 08:50:22
Nieżyt żołądkowo-jelitowy, zwany potocznie jelitówką powodowany jest przez zakażenie wirusowe (rotawirusy lub adenowirusy). W grupie najbardziej narażonych dzieci znajdują się przedszkolaki i maluchy uczęszczające do żłobka. Najwięcej przypadków odnotowuje się między 6 miesiącem a 2 rokiem życia. Wirusy przenoszone są drogą fekalno-oralną oraz kropelkową. Od momentu zakażenia, aż do pojawienia się pierwszych objawów mijają przeważnie od 1 do 2 dni.
Niepokój rodzica powinny wzbudzić podstawowe symptomy grypy jelitowej, w tym:
W niektórych przypadkach dodatkowo pojawia się kaszel, katar lub wysypka.
Na ogół dolegliwości ustają po upływie od 3 do 5 dni. Niestety, najmłodsze dzieci są szczególnie narażone na poważne zaburzenia wodno-elektrolitowe, co może wymagać hospitalizacji.
Wyróżnia się trzy stopnie odwodnienia:
Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli grypa jelitowa trwa dłużej niż 5 dni lub jej objawy nasilają się. Hospitalizacji wymagają przede wszystkim dzieci z ciężkim odwodnieniem, u których może dodatkowo pojawić się wstrząs i zaburzenia świadomości.
Nie ma leku na infekcję wirusową powodującą grypę jelitową u dziecka. Jedyne, co można zrobić to złagodzić objawy jej rozwoju. Kluczowe jest zapobieganie nadmiernemu odwodnieniu organizmu. A stan ten przy ostrych wymiotach i biegunkach pojawia się bardzo szybko. Zaleca się podawać dziecku płyny w małych ilościach tak często, jak jest to możliwe. W aptece bez recepty znaleźć można elektrolity do rozpuszczania w wodzie, które uzupełnią niedobór podstawowych minerałów i mikroelementów. Aby złagodzić biegunkę, warto zaopatrzyć się w węgiel leczniczy lub środki, które zawierają w składzie nifuroksazyd.
W trakcie grypy jelitowej ważna jest także dieta dziecka. W przypadku maluchów do roku życia warto wzbogacić mleko w kleik ryżowy, gotowaną marchewkę, jabłko lub bezcukrowy kisiel owocowy. Nie należy jednak przesadzać z ilością podawanych owoców, surowych warzyw i soków. Nie zaleca się również spożywania pokarmów tłustych.
Aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się grypy jelitowej, warto przestrzegać podstawowych zasad higieny. Należy pamiętać o regularnym myciu rąk oraz przecieraniu/praniu zabawek i pluszaków, szczególnie tych, które dziecko zabiera ze sobą do przedszkola. Warto spytać lekarza pediatrę o szczepienia ochronne, które skutecznie zapobiegają infekcji rotawirusami.
Grypa jelitowa jest chorobą, która bardzo często pojawia się w wieku dziecięcym. Często nie sposób jej uniknąć, dlatego każdy rodzic małego dziecka powinien zadbać o odpowiednią profilaktykę i nawodnienie malucha po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. Ważne jest, aby nie bagatelizować uporczywych wymiotów i biegunek trwających dłużej niż 5 dni. Dostarczanie płynów i uzupełnianie elektrolitów w większości przypadków zapobiegnie groźnemu dla zdrowia zaburzeniu gospodarki wodnej.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!