Musisz się dobrze przygotować do powitania drugiego dziecka, by nagłe powiększenie rodziny nie było zbyt bolesne dla starszego dziecka. W życiu całej rodziny następują duże zmiany. Zwiększa się ilość obowiązków i zmienia harmonogram dnia. W całym tym zamieszaniu często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze starsze dziecko znalazło się w nowej roli, starszego brata lub siostry.
Zachowanie starszaka
To, jak dziecko reaguje na pojawienie się małej siostrzyczki lub brata zależy w dużej mierze od jego temperamentu i wieku. Dzieci bardziej wrażliwe znoszą to o wiele trudniej i zaczynają sprawdzać uczucia rodziców. Przejawia się to próbami zwrócenia na siebie uwagi poprzez udawanie maluszka, który wymaga szczególnej troski. Wracają do karmienia łyżeczką czy spania z rodzicami, a nie we własnym łóżeczku. Czasami pojawia się u nich agresja. Powinnaś wiedzieć o tym, że każde dziecko ma swój czas potrzebny do zaakceptowania nowej sytuacji. Natomiast ty powinnaś w takich chwilach zachować zdrowy rozsądek i uzbroić się w cierpliwość.
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
Po narodzeniu dziecka całą uwagę skupiamy na nim. Nie zauważamy jednak, że dzieje się to kosztem starszego dziecka. Czuję się ono odsunięte i niechciane, budzi się w nim wiele emocji, jak obawa przed utratą miłości rodziców, złość i zazdrość o młodsze rodzeństwo. Nie musi wcale tak być. Przetarłaś przecież już szlaki w pielęgnacji i opiece nad niemowlakiem. To doświadczenie pozwoli ci z większym spokojem zająć się drugim dzieckiem i wygospodarować więcej czasu dla starszego. To jemu trzeba teraz poświęcić więcej uwagi. Przygotowanie jedynaka na pojawienie się rodzeństwa jest bardzo ważne, jeśli chcemy uniknąć scen zazdrości i konfliktów między dziećmi w przyszłości.
- Rozmawiaj z dzieckiem o przyjściu na świat braciszka lub siostrzyczki i buduj jwięź, jaka ich będzie łączyć. Pozwól dziecku dotknąć swojego brzucha i poczuć, jak porusza się płód.
- Pozwól uczestniczyć dziecku w urządzeniu pokoju dla malucha czy wyborze jego imienia.
- Powiedz, jakie zmiany w życiu rodziny nastąpią i czego będziesz po nim oczekiwać w nowej sytuacji.
- Poświęć starszemu dziecku każdą wolną chwilę. Powinno czuć się tak samo ważne jak maleństwo. Czasami zostaw malucha pod opieką babci lub taty i pobaw się ze starszakiem, pójdź nim na spacer lub poczytaj mu książkę.
- Rozmawiaj z dzieckiem często o uczuciach. Mów, jak je kochasz i jak jest dla ciebie ważne.
- Uświadamiaj dziecku, jak dobrze być starszakiem i jakie korzyści z tego płyną.
- Powiedz o odpowiedzialności i zaufaniu wynikającym z jego wieku.
- Zachęć dziecko do pomocy przy opiece nad niemowlakiem, ale nie zmuszaj go. Gdy pomoże ci przy prostych obowiązkach poczuje się potrzebne i ważne.
- Dbaj o dobre relacje między rodzeństwem. Może starszak zaśpiewa maleństwu kołysankę, czy pogłaszcze go po główce. Gdy dzidziuś zacznie reagować, skruszy to między nimi wszystkie lody.
- Zrezygnuj na pewien czas z wprowadzania zmian w życiu dziecka, np. związanych z jego rozpoczęciem załatwiania się do nocnika, czy zaprzestaniem używania smoczka.
- Nie strofuj go za często i nie krzycz. Jego złe zachowanie często wynika z lęku, że nas traci. Porozmawiaj z nim spokojne i wytłumacz mu dlaczego źle postępuje.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rodzeństwo z małą różnicą wieku>>
Nie kochasz mnie mamo?>>