Jak rozpoznać pierwsze objawy porodu? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak rozpoznać pierwsze objawy porodu?

Jak rozpoznać pierwsze objawy porodu?

Autor zdjęcia/źródło: @materiały partnera artykułu

Pierwszy, drugi, trzeci trymestr…odliczasz płynnie i niepospiesznie czas trwania ciąży, jako zlepek najpiękniejszych momentów w swoim życiu. Aż nagle, nadchodzi dzień, w którym wreszcie utulisz swoje maleństwo – dzień porodu. Oczywiście nie przeoczysz początku porodu, ale by samo oczekiwanie było mniej stresujące, poznaj pierwsze objawy porodu.

Obserwuj swoje ciało!

Twoje ciało, które zmieniało się przez całą ciążę, jest doskonale przygotowane do porodu. Zanim wszystko się zacznie, to ono będzie wysyłać Ci sygnały zwiastujące nadejście dziecka.

Zmiana nastroju i utrata wagi

Potrafisz od stanu euforii przejść do płaczu? Całą ciążę czułaś wilczy głód, a teraz nawet śniadanie nie przechodzi Ci przez gardło? To pierwsze oznaki porodu. Nie będziesz też przybierać na wadze tak szybko, jak w drugim czy na początku trzeciego trymestru. Paradoksalnie może się też zdarzyć, że zgubisz kilogram lub dwa.

Parcie na pęcherz i częstsze chodzenie do toalety

Około 3 tygodnie przed porodem, coraz większa waga i ułożenie dziecka mogą sprawiać, że będziesz czuła nacisk na pęcherz i jelita.

Bóle i skurcze przepowiadające

Kilkanaście lub kilka dni przed porodem może pojawiać się lekki dyskomfort. To znak, że ciało „układa się” do porodu. Możesz czuć bóle kręgosłupa, miednicy i ud. Dyskomfort, który będziesz odczuwała jako napływającą falę napięcia, to skurcze przepowiadające.

Odejście czopa

Czop śluzowy, chroniący wejście do macicy, może wypaść kilka dni przed porodem. Zobaczysz wtedy na bieliźnie ślady galaretowatego śluzu, w lekko krwistym kolorze. To znak, że poród może zacząć się za kilka dni.

Oczyszczanie organizmu, skurcze porodowe i odejście wód płodowych

Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, oznacza to, że zaczyna się poród. Napięcie, ból miednicy i nacisk na odbyt, oraz regularne skurcze porodowe i odejście wód płodowych to najważniejsze zwiastuny!

Ruchy dziecka przed porodem – sygnał od maleństwa!

Delikatne skurcze i ułożenie główką do dołu sprawiają, że dziecko w przeddzień porodu ma mniej miejsca i staje się spokojniejsze. Ruchy dziecka przed porodem są mniej intensywne. Lekarze często żartują, że odpoczywa przed pierwszym i najważniejszym dniem swojego życia. Jeśli zaniepokoi Cię ich brak lub zbyt mała częstotliwość, najlepiej skonsultować to z lekarzem.

Pamiętaj – każda ciąża jest inna i wyjątkowa. Obserwuj swoje ciało, wsłuchuj się w sygnały, które Ci wysyła, a z pewnością nic Cię nie zaskoczy!