Jak sprawdzić szybkość łącza internetowego? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak sprawdzić szybkość łącza internetowego?

Zapewnienia operatorów sieci internetowej, jakie pojawiają się w reklamach, to 20, 30 a nawet 100 Mb/s. Jednak zawsze prędkość internetu jest podawana jako wartość maksymalna, możliwa do osiągnięcia, a nie gwarantowana. Jak sprawdzić, jaka jest średnia przepustowość posiadanego przez nas łącza?

Jak sprawdzić szybkość łącza internetowego?

Autor zdjęcia/źródło: pixabay @

W reklamach i ofertach operatorów internetu w Polsce można znaleźć zapewnienia o superszybkim i najszybszym na świecie internecie. Jest to tylko jednak hasło marketingowe, którego zadaniem jest zwrócenie i przyciągnięcie uwagi konsumenta do danej oferty. Ma to być zachętą do skorzystania z konkretnej oferty. Tymczasem przepustowość łącza internetowego i tym samym prędkość internetu może być zupełnie inna niż ta podawana w reklamach.

Można dowiedzieć się, jaka jest realna prędkość dostępu do internetu, dokonując jej pomiaru. Odbywa się on niezależnie podczas pobierania (downloadu) i wysyłania (uploadu) danych. W zależności od tego, czy użytkownik korzysta z łączy niesymetrycznych czy symetrycznych, wartości te mogą być różne lub takie same. Zwykle są one asymetryczne, ponieważ jest to rozwiązanie ekonomiczne. Użytkownicy zwykle więcej danych pobierają z sieci internetowej, niż wysyłają, dlatego też można mówić o dwóch prędkościach:

l pobierania, czyli dowload speed, w skrócie DL, która informuje o tym, z jaką prędkością dane z innego komputera w sieci internetowej są ściągane na nasz komputer, w jednostkach megabit na sekundę (Mbps),

l wysyłania, czyli upload speed, w skrócie UL, która informuje o tym, z jaką prędkością dane z komputera użytkownika są wysyłane do innego komputera w sieci, w jednostkach megabit na sekundę (Mbps).

Ważnym parametrem pozwalającym na ocenę prędkości internetu jest RTT, czyli Round Trip Delay Time, informujący o tym, ile czasu mija od chwili wysłania informacji z jednego komputera do chwili jej odebrania przez inny komputer w sieci. Do czasu tego dolicza się okres, po jakim przychodzi do nadawcy potwierdzenie odebrania jego wiadomości. Naturalnie, im mniej wynosi RTT danego łącza, tym lepiej dla użytkownika. W przeciwnym wypadku powstają zbędne opóźnienia.

Kontrola oferty usługodawcy

Jeśli operator sieci internetowej oferuje łącze o prędkości od 5 do 10 Mbps oznacza to, że minimalnie powinno ono działać z prędkością 5 Mbps, zarówno w przypadku prędkości pobierania, jak i prędkości wysyłania danych. Można sprawdzić, czy rzeczywiście taka prędkość jest uzyskiwana przez nasze łącze, korzystając z usługi np. na stronie Inea.pl. Znajduje się tam test prędkości łącza, który szybko sprawdzi, z jaką prędkością dokonywany jest download i upload danych. Możemy się przy tym dowiedzieć, w jakich godzinach prędkość naszego internetu jest największa i korzystać z niej, kiedy będziemy musieli ściągnąć z sieci większy pakiet danych cyfrowych lub wysłać do sieci swoje pliki, np. do dysku wirtualnego.

Najnowsze komentarze

  • 83.23.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    U mnie jest dramat ostanio 2Mbps downloadu. Ciężko to nazwać połaczeniem wgl . http://www.predkosc.pl/rs/20181046115.png Upload to też śmiech na sali. Sprawdziłęm i na laptopi jest nieco lepiej. Może moja karta sieciowa do wymiany.
  • 37.47.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Ja mam internet mobilny, prędkość jest bardzo różna czasami potrafi zaskoczyć i naprawdę ładnie chodzi a bywają dni, że chodzi masakrycznie.
  • Awatar użytkownika Hikatie
    HikatieIkona zgłaszania komentarza
    Dużo zależy od dostawcy. Ja posiadam internet od firmy Elbonet i szczerze mówiąc jestem bardzo zadowolony. Ping niski, prędkość pobierania jak i uploadu wysoka - czego chcieć więcej :)