Jesteś skowronkiem czy sową? Mamy dobre wieści dla tych pierwszych! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jesteś skowronkiem czy sową? Mamy dobre wieści dla tych pierwszych!

Jesteś skowronkiem czy sową? Mamy dobre wieści dla tych pierwszych!

Autor zdjęcia/źródło: Photo by bruce mars on Unsplash

Dla jednego z tych typów mamy dobre wiadomości w związku z ewentualnym wystąpieniem u nich depresji. Sprawdź!

Jeśli jesteś sową, to wolisz siedzieć do późna, a rano masz problem ze wstaniem. Natomiast osoby w typie skowronka budzą się skoro świt,  gotowe do podjęcia codziennych aktywności.

Wydawać by się mogło, że sowy w takim razie będą bardzie wydajne wieczorem. Tymczasem jednak naukowcy nie potwierdzają tego faktu, a dali temu wyraz w badaniu opublikowanym w poniedziałek w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”.

Dobre wiadomości dla skowronków!

Przeprowadzone przez naukowców badanie objęło 85 000 uczestników brytyjskiego badania Biobank Study, a dotyczyło badania ich snu z noszonych na nadgarstkach monitorach.

Osoby porównaly ich wyniki z opisanym przez nie samopoczuciem i okazało się, że sowy mające dodatkowo nieregularny rytm snu, o wiele częściej zgłaszały depresję, niepokój i złe samopoczucie.

- Problemy zdrowotne związane z byciem nocnym markiem są prawdopodobnie wynikiem bycia sową  żyjącą w świecie porannych ludzi, co prowadzi do zakłóceń rytmu dobowego  ciała u tych pierwszych  – stwierdziła dla CNN specjalistka od snu Kristen Knutson, profesor neurologii i prewencji medycyny w Northwestern University Feinberg School of Medicine.

Z występowaniem depresji wiązać się według badaczy może również przeciwstawianie się naszemu wewnętrznemu zegarowi biologicznemu. Z drugiej strony nowym i ważnym odkryciem badania jest to, że ci, którzy uwielbiają wstawać rano, rzadziej mieli nieregularny i nieefektywny sen niż nocne marki.

- Jeśli jesteś skowronkiem, masz mniejsze szanse na depresję i częściej  lepiej się czujesz. Może to częściowo wynikać z tego, że ludzie, którzy są rannymi ludźmi, są mniej podatni na „społeczny jet lag”— wyjaśnił Tyrrell, jeden z autorów badania.

Społeczny jet lag jest pojęciem nowym.Dotyczy on w skrócie trudności w połączeniu naszych potrzeb i rytmu biologicznego - późnego chodziania spać, długiego spania, a ograniczeniami społecznymi - czyli naprzykład koniecznością porannego chodzenia do pracy czy szkoły.

źródło CNN

CZYTAJ TEŻ >> Luzowanie obostrzeń na wakcje - więcej miejsc w hotelach i na koncertach