Opublikowany przez: monika.g 2015-01-19 12:48:02
Autor zdjęcia/źródło: Flickr Nicu Buculei
W 19 tygodniu ciąży będziesz czuć już ruchy dziecka, a jego aktywność będzie rosła w czasie twojego odpoczynku, szczególnie po obfitym posiłku. Aby pobudzić dziecko do aktywności, dobrze jest zjeść posiłek, ułożyć się wygodnie i zrelaksować – wtedy dziecko powinno znacznie zwiększyć swoją ruchliwość.
Dzięki dalszemu rozwojowi narządów zmysłów, możesz być już pewna, że dziecko słyszy twój głos, jak i głosy innych osób. Trzeba mówić do dziecka jak najwięcej, tak by nauczyło się rozpoznawać wasze głosy. Twój głos będzie działał na niego uspokajająco, co wpłynie na jego poczucie bezpieczeństwa jeszcze w życiu płodowym. Jeśli poczujesz, że dziecko przestraszyło się jakiegoś głośnego, nagłego dźwięku na zewnątrz brzuszka, spróbuj go uspokoić, głaskając się po brzuchu i mówiąc ciepłym głosem. Kup sobie płytę z muzyka relaksacyjną i razem z dzieckiem jej słuchaj. U dziecka rozwijają się również wyspecjalizowane obszary w mózgu służące do odbierania sygnałów z innych narządów zmysłów – wzroku, dotyku, smaku i węchu.
W 19 tygodniu ciąży mogą pojawiać się bóle kręgosłupa,czy zawroty głowy. Bóle pleców wiążą się z coraz większym obciążeniem kręgosłupa przez powiększający się brzuch.
Mogą zacząć pojawiać się obrzęki kończyn dolnych, spowodowane uciskaniem powiększającej się macicy na żyły, którymi krew wraca z nóg do serca. O ile niewielkie obrzęki są normalnym objawem towarzyszącym ciąży na tym etapie, to nagłe pojawienie się dużych, masywnych obrzęków może świadczyć o problemach z krążeniem, które mogą zagrażać życiu matki i dziecka i zawsze powinnaś się skontaktować z lekarzem. Ponadto występować będą skurcze mięśni nóg, szczególnie w nocy, które mogą być bardzo bolesne. Jeśli doświadczasz nocnych skurczów, spróbuj delikatnie masować nogi przed snem (oczywiście nie samodzielnie – niech tatuś się wykaże!) i odpoczywaj możliwie dużo w pozycji leżącej. Należy również nie zapomnieć wykonać USG.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.