Opublikowany przez: monika.g 2015-02-03 10:23:18
Autor zdjęcia/źródło: freepik @ yanalya
W dwudziestym czwarty tygodniu ciąży dziecku rosną włosy i paznokcie, a także dojrzewają narządy wewnętrzne. W płucach wytwarzają się oskrzeliki.
Meszek płodowy i maź płodowa obficie pokrywają skórę i chronią ją przed zmacerowaniem.
Tworzą się wiązadła stawowe, stabilizujące pracę stawów, co stanowi przygotowanie do poruszania się poza macicą wypełnioną płynem owodniowym. Szkielet kostnieje.
Od tego czasu wzrasta częstotliwość, siła i amplituda ruchów oddechowych, oraz ruchów ssania. Pod koniec tego tygodnia otwiera się szpara powiekowa. Gałka oczna porusza się w górę, w dół, na boki.
Twój brzuszek robi się coraz większy. Dno macicy znajduje się teraz na wysokości pępka. Nie tylko dzidziuś rośnie, ale powstaje coraz większa ilość płynu owodniowego. Brzuch w dalszym ciągu będzie swędział, pojawiać się będą rozstępy na skórze oraz ból w pachwinach, spowodowany naciąganiem więzadeł, na których zawieszona jest macica. Ruchy dziecka są coraz silniejsze.
Na tym etapie ciąży typowym objawem jest wzrost apetytu. Twój dzidziuś rośnie i robi się naprawdę głodny.
Pamiętaj też o właściwym nawodnieniu organizmu, pij 1,5- 2 litrów płynów dziennie.
Między dwudziestym czwartym a dwudziestym ósmym tygodniem ciąży trzeba wykonać test obciążenia glukozą, który służy do wykrycia cukrzycy ciążowej. Jest to zaburzenie, które dotyka od 2 do 5% kobiet w czasie ciąży. Schorzenie to polega na nieprawidłowej gospodarce glukozą w organizmie kobiety w ciąży. Podczas ciąży hormony, wydzielane w dużych ilościach przede wszystkim przez łożysko. Jeśli zawiodą mechanizmy neutralizujące nadmierną ilość cukru w organizmie matki, rozwija się właśnie cukrzyca ciążowa.
Jeśli cukrzyca ciążowa zostanie rozpoznana, konieczna będzie odpowiednia dieta, a czasem leczenie insuliną. Nieleczona cukrzyca grozi zaburzeniami rozwoju dziecka i znacznie zwiększoną masą płodu, co może być przyczyną komplikacji w trakcie porodu. Cukrzyca może też czasem doprowadzić do zmniejszonej masy płodu (hipotrofii). Podczas ciąży wykonuje się również dodatkowe badanie USG w trzecim trymestrze, mające na celu ocenę masy płodu.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.