Jak pokazuje kalendarz ciąży, najwięcej porodów odbywa się między 38 a 40 tygodniem ciąży. Niekiedy jednak los płata figle – dziecko chce przyjść na świat nieco wcześniej. Brak kompletnej wyprawki sprawia, że niezbędne akcesoria trzeba kupować w pośpiechu, ten jednak zwykle jest złym doradcą.
Z kompletowaniem wyprawki nie można czekać na ostatnią chwilę
Wielu rodzicom wydaje się, że do porodu zostało jeszcze mnóstwo czasu, więc zdążą spokojnie skompletować niezbędne akcesoria oraz wyposażyć pokój dziecięcy. Zwlekanie z zakupami może skończyć się brakiem gotowości na przyjście na świat dziecka. Nie wszyscy rodzice mają świadomość, że nie tylko na meble czeka się co najmniej kilka tygodni. Często zamówienie wózka oznacza oczekiwanie na jego dostawę nawet do 2-3 miesięcy. Efekt? Gdy zakup zostanie dokonany na ostatnią chwilę, meble czy wózek mogą zostać dostarczone po narodzinach dziecka.
Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, o wyprawce warto zacząć myśleć już na początku trzeciego trymestru. Na tym etapie trzeba przygotować listę niezbędnych akcesoriów oraz poszukać odpowiednich mebli, wózka czy fotelika samochodowego. Jest to istotne nie tylko z uwagi na ewentualność przedwczesnego porodu, ale również wynika z faktu, iż pod koniec ciąży kobieta nie zawsze ma siłę i chęci na wizyty w sklepach.
Wyprawka dla noworodka – wyposażenie
Istotnym elementem wyprawki dla noworodka jest wyposażenie – zarówno w kontekście pokoju, jak i podróżowania czy przebywania w domu. Warto zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak:
- łóżeczko – najlepiej z trzystopniową regulacją wysokości;
- wózek – głęboko-spacerowy lub głęboki i spacerowy;
- fotelik samochodowy – musi posiadać wysokie oceny w testach zderzeniowych;
- podgrzewacz do butelek;
- sterylizator do butelek;
- laktator;
- butelka ze smoczkiem (ewentualnie do karmienia);
- koce, rożki, otulacze;
- niania elektroniczna;
- lampka nocna;
- poduszka do karmienia.
Wyprawka dla noworodka – odzież
Szafa noworodka wcale nie musi być wypełniona po brzegi, ponieważ tak małe dzieci brudzą niewiele ubranek. Wystarczy więc po kilka sztuk ubrań z danej kategorii, by nie nastawiać pralki każdego dnia.
Kompletując odzieżową wyprawkę dla noworodka warto zwrócić uwagę na termin porodu. Jeśli kalendarz ciąży wskazuje na porę letnią, wówczas lista ubrań będzie różnić się od listy odzieży dla dziecka urodzonego jesienią czy zimą. Chociaż w obu przypadkach nie może zabraknąć body z długim rękawem, pajacyków czy półśpiochów, powinny one stanowić większość w wyprawce jesienno-zimowej.
Jeżeli termin porodu przypada na lato, zaopatrz się m.in. w:
- półśpiochy i body z krótkim rękawem (po 7 sztuk);
- body z długim rękawem (4 sztuki);
- cienkie pajacyki (4 sztuki);
- cienkie czapeczki bawełniane (2 sztuki);
- skarpetki (5 par);
- rękawiczki niedrapki (2 pary).
Zimowa lista odzieżowa dla noworodka powinna obejmować m.in. takie elementy, jak:
- body z długim rękawem (6 sztuk);
- body z krótkim rękawem (3-4 sztuki);
- śpiochy/półśpiochy (7 sztuk);
- ciepłe pajacyki (5 sztuk);
- bluza lub sweter (3-4 sztuki);
- ciepła czapka (1 sztuka);
- czapeczki bawełniane (2 sztuki);
- skarpety (5 par);
- ciepły kombinezon na spacery (1 sztuka).
Wyprawka dla noworodka – higiena i pielęgnacja
Wyprawka dla noworodka powinna obejmować również szereg akcesoriów niezbędnych do codziennej higieny i pielęgnacji. Na liście muszą znaleźć się m.in. takie przedmioty, jak:
- płyn do kąpieli o delikatnym składzie;
- sól fizjologiczna w ampułkach;
- inhalator;
- maść do smarowania pośladków;
- waciki – płatki;
- krem chroniący przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi;
- chusteczki nawilżane;
- termometr do kąpieli;
- wanienka;
- pieluchy tetrowe (5 sztuk);
- pieluchy flanelowe (5 sztuk);
- pieluchy jednorazowe (1 paczka w rozmiarze newborn);
- podkłady do przewijania;
- przewijak;
- ręczniki kąpielowe (2 sztuki);
- szczotka do czesania;
- nożyczki do paznokci lub cążki.
Co zabrać do szpitala?
Kompletując wyprawkę dla noworodka należy pamiętać o wyprawce typowo szpitalnej. Do torby należy zapakować zarówno rzeczy dla dziecka, jak i rzeczy dla siebie – niezbędne na czas pobytu w szpitalu.
Wyprawka szpitalna dla dziecka powinna obejmować m.in.: pieluchy jednorazowe, chusteczki nawilżane, płyn do kąpieli, ubranka (w tym także odzież na wyjście).
Wyprawka do szpitalna dla ciebie powinna uwzględniać m.in.: koszule do porodu, koszule do karmienia piersią, podkłady poporodowe, wkładki laktacyjne, laktator, kosmetyki i przybory higieniczne.
Wyprawka powinna być gotowa na ok. miesiąc przed planowaną datą porodu. Jeśli w tym czasie wszystkie akcesoria zostaną skompletowane, wówczas nawet przedwcześnie rozpoczęta akcja porodowa nie będzie dla ciebie zaskoczeniem.