Kalendarz pylenia 2021: co pyli w sierpniu – bylica i pokrzywa wiodą prym. Co jeszcze? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kalendarz pylenia 2021: co pyli w sierpniu – bylica i pokrzywa wiodą prym. Co jeszcze?

Kalendarz pylenia 2021: co pyli w sierpniu – bylica i pokrzywa wiodą prym. Co jeszcze?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Madeleine Wilson/Unsplash

W sierpniu 2021 pylą głównie pyłki chwastów, ale kalendarz pylenia wskazuje również na grzyby, jako jedne z głównych winowajców złego samopoczucia u osób uczulonych.

Miesiące letnie, podobnie jak wiosenne, nie są łatwym czasem dla alergików. W sierpniu 2021 pyli wiele roślin, których alergeny mogą być wyjątkowo uciążliwe dla alergików.  Ale kalendarz pylenia w sierpniu 2021 wskazuje głównie na chwasty i grzyby – te ostatnie mogą pylić aż do listopada.

Kalendarz pylenia 2021: co pyli w sierpniu i które alergeny będą najbardziej uciążliwe?  

Kalendarz pylenia 2021 pokazuje, że w sierpniu już zdecydowanie mniej pyli traw, niż miało to miejsce jeszcze w lipcu.Za to w sierpniu 2021 pyli sporo pyłków chwastów – bylica pospolita i pokrzywa. Kalendarz pylenia 2021 wskazuje, że w sierpniu bylica pyli przez cały miesiąc, głównie we wschodniej i północnej części kraju.

Natomiast w Polsce środkowej stężenie pyłków maleje już w trzecim tygodniu sierpnia. Na sierpień wypada właśnie szczyt pylenia pokrzywy, więc w powietrzu może się znajdować duże stężenie jej pyłków (kalendarz pylenia 2021 pokazuje zwłaszcza dwa pierwsze tygodnie sierpnia). W wielu regionach kraju w sierpniu 2021 pyli jeszcze ambrozja, zarodniki grzybów, szczaw i babka zwyczajna. Zarodniki grzybów mikroskopowych, które pylą w sierpniu to głownie Cladosporium i Alternaria alternata. W kalendarzu pylenia 2021 na terenie kraju znajdziemy również tereny pylenia komosy, która pyli właśnie w sierpniu. 

Kalendarz pylenia 2021: jak łagodzić alergie na pylenie w sierpniu?

Osoby uczulone na pyłki roślin powinny postarać się unikać miejsc, w których mogą wystąpić objawy uczulenia. Niewskazane zatem będą parki i łąki, bo tam w sierpniu można spotkać największe stężenie alergenów. Pamiętajmy również, że poza kalendarzem pylenia 2021 warto obserwować również prognozy pogody, bo pylenie w sierpniu będzie zdecydowanie mniejsze po opadach deszczu – a co za tym idzie, łagodniejsze objawy alergii. Zaleca się również alergikom oszczędnie wietrzyć mieszkania w nasłonecznione dni, a przede wszystkim skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie środki na alergię.

Jak może się objawić alergia na pyłki? Możesz być uczulony, jeśli po kontakcie z alergenami kichasz, kaszlesz, masz załzawione oczy i masz katar sienny. W dłuższej perspektywie do powyższych może jeszcze dojść ból głowy, swędzenie oczu i złe samopoczucie.


CZYTAJ TEŻ >>  Loteria szczepionkowa - jak się zapisać?