Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-11-16 15:01:59
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Poszukując najlepszej oferty bankowej, w której wraz z własnym rachunkiem bankowym udostępniana jest podłączona do niego karta płatnicza, warto porównać ze sobą kilka ofert. Dzięki wyborze tej najlepszej dziecko będzie w pełni usatysfakcjonowane przez szerokie możliwości operowania środkami pieniężnymi.
W Polsce dzieci, które osiągają 13. rok życia, zgodnie z Kodeksem Cywilnym nabywają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że w tym wieku mogą już samodzielnie otworzyć konto bankowe i otrzymać do niego kartę płatniczą. Jest to jednak obwarowane pewnymi wymaganiami. Po pierwsze, trzeba przedstawić bankowi określony dokument potwierdzający tożsamość dziecka. Może to być legitymacja szkolna, ale również paszport lub dowód osobisty, jeśli takowe zostały wyrobione. Niezbędnym wymogiem jest także wyrażona w formie pisemnej zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.
Jak można wyrobić kartę płatniczą dla dziecka? Wystarczy udać się do placówki banku, który oferuje takie rozwiązanie, dopełniając wszelkich formalności (a więc przedstawiając niezbędne dokumenty pracownikowi) i zakładając rachunek bankowy. Wnioskowanie o wydanie tego typu karty do rachunku bankowego może się odbywać także zdalnie – a więc za pośrednictwem infolinii lub formularza internetowego. Każdy instrument płatniczy tego typu po jego odbiorze wymaga aktywacji. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji bankowej lub infolinii. Korzystanie z karty płatniczej wymaga również znajomości numeru PIN do wykonywania transakcji na wyższe kwoty. Trzeba zatem poprosić dziecko, by zapamiętało ten kod i uzmysłowić mu, że nie może go przekazywać osobom trzecim, jeśli chce, żeby środki na jego rachunku bankowym były bezpieczne.
Zanim wybierze się kartę płatniczą dla dziecka w określonym banku, warto zwrócić uwagę na to, jakie oferuje on warunki, jeśli chodzi o opłaty. Często zdarza się, że korzystanie z takiego produktu jest darmowe przy spełnieniu określonych przesłanek, takich jak dokonanie w skali miesiąca transakcji na określoną kwotę czy też użycie co najmniej raz w miesiącu karty płatniczej przy zakupie produktów lub usług. Wiele banków rezygnuje jednak z takich dodatkowych uwarunkowań, oferując dla młodzieży w wieku 13-18 lat darmowe karty płatnicze. Jest to uargumentowane faktem, że takie dzieci dopiero uczą się korzystania z instrumentów płatniczych. Mają one zatem zachęcać do korzystania z szerokiej oferty bankowej w przyszłości.
Tym, co budzi obawy wśród rodziców i opiekunów, jeśli chodzi o kartę debetową dla dziecka, jest bezpieczeństwo. Przez to wielu z nich waha się, czy założyć konto połączone z takim instrumentem płatniczym. Nie trzeba jednak się tym martwić, ponieważ banki zadbały w tym przypadku o zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Przede wszystkim przy zagubieniu karty można ją szybko zablokować. Dziecko nie utraci wówczas na stałe zgromadzonych na koncie środków, inaczej niż byłoby to w przypadku, gdyby zgubiło gotówkę. Ponadto przy karcie płatniczej dla dziecka możliwe jest ustalenie dziennych i miesięcznych limitów transakcji bezgotówkowych, a także maksymalnej kwoty jednorazowej transakcji. W połączeniu z dostępem przez rodzica lub opiekuna do pełnej historii transakcji można zatem zyskać pewność, że dziecko nie wyda od razu wszystkich środków, które zostaną mu powierzone.
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.