Jak powstaje kataralne zapalenie ucha?
Jednym z podstawowych objawów przeziębienia jest katar, który wynika z zainfekowania błony śluzowej nosa wirusami. Te same patogeny z ogromną łatwością rozprzestrzeniają się na błonę śluzową trąbki słuchowej i ucha środkowego, wywołując kataralne zapalenie ucha, uznawane za powikłanie po przeziębieniu. Dzieci są szczególnie narażone na tę chorobę, ponieważ ich trąbki słuchowe są znacznie krótsze, niż trąbki dorosłych.
Kataralne zapalenie ucha - objawy
Kataralne zapalenie ucha rozpoznasz po występowaniu następujących objawów:
- przeszywający ból ucha u dziecka
- uczucie zwiększonego ciśnienia w uchu
- pogorszenie się słuchu
Dodatkowo, choroba ta charakteryzuje się, typowymi dla przeziębienia, objawami, takimi jak:
- katar u dziecka
- kaszel
- stan podgorączkowy
- ogólne osłabienie organizmu
- ból mięśni i stawów
Profilaktyka kataralnego zapalenia ucha
Aby nie dopuścić do rozwoju zapalenia ucha u dziecka, zadbaj o to, aby porządnie wyleczyć przeziębienie, które je powoduje. Szczególnie ważne jest pozbycie się kataru - w końcu to właśnie od zainfekowanej błony śluzowej nosa wszystko się zaczyna.
- Oczyszczaj nos
Zapchany nos u dziecka wymaga regularnego i dokładnego oczyszczania. Zalegająca wydzielina sprawia, że dużo łatwiej jest nabawić się kataralnego zapalenia ucha.
- Stosuj maść majerankową
Aby szybciej zregenerować podrażniony naskórek oraz ułatwić swobodne oddychanie, delikatnie posmaruj skórę pod dziecięcym noskiem maścią majerankową.
- Nawilżaj powietrze
Zadbaj o optymalny poziom nawilżenia powietrza, którym oddycha Twoje dziecko. Odpowiednia wilgotność ograniczy wysuszanie błon śluzowych nosa, a tym samym nie dopuści do nasilania się kataru. Jeśli nie masz w domu nawilżacza, możesz położyć kilka mokrych ręczników na kaloryferze.
- Sięgnij po spray do nosa dla dzieci
Dobry spray na katar dla dzieci odblokuje zatkany nosek i nawilży błonę śluzową. Pamiętaj, aby sięgnąć po preparat, który został stworzony specjalnie z myślą o najmłodszych.