Kiedy nie można się opalać? Latem nie łącz tych substancji ze słońcem! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kiedy nie można się opalać? Latem nie łącz tych substancji ze słońcem!

Kiedy nie można się opalać? Latem nie łącz tych substancji ze słońcem!

Autor zdjęcia/źródło: Kiedy nie można się opalać @ sergeycauselove/freepik.com

W czasie bezchmurnych, upalnych dni słońca nie da się uniknąć i większość z nas zwykle tego nie robi, bo chce mieć ładną opaleniznę. Są jednak sytuacje, w których definitywnie nie powinno się opalać. Wiele osób nieświadomie naraża swoje zdrowie zażywając leki lub inne środki i równocześnie korzystając z kąpieli słonecznych. Sprawdź czy Ty też musisz unikać słońca.

Nadchodzą wreszcie upragnione wakacje, czas urlopów i wyjazdów, a jeśli chodzi o letni wypoczynek to tylko na plaży lub w innym silnie nasłonecznionym miejscu, z którego nie wypada wrócić bez opalenizny. Jednak w pewnych sytuacjach lepiej jest wrócić z wakacji bladym niż z plamami na ciele lub schodzącymi płatami skóry. Istnieją bowiem substancje, które wykazują silne działanie fotouczulające. Oznacza to, że po ich spożyciu, bądź użyciu na skórę wchodzą one w reakcję z promieniami słonecznymi i powodują niebezpieczne dla zdrowia objawy. Konieczne sprawdź czy nie stosujesz którejś z nich.

# Leki

Ostrożnie korzystaj ze słońca, gdy przyjmujesz jakiekolwiek leki, ponieważ niektóre ich składniki mogą wykazywać właściwości fotouczulające. Zawsze czytaj ulotki, a w okresie letnim poradź się swojego lekarza czy dany lek może być stosowany w czasie ekspozycji na słońce. Unikaj opalania w czasie przyjmowania antybiotyków szczególnie doksycykliny (Monodox), pefloksacyny, sulfonamidu (Bactrim, Biseptol) oraz tetracyklin (w lekach przeciwtrądzikowych). Nie zażywaj kąpieli słonecznych również podczas przyjmowania leków psychotropowych i środków uspokajających, a także niektórych leków na padaczkę (fenytoina). Właściwości światłoczułe mają też leki moczopędne (furosemid), przeciwcukrzycowe oraz na krążenie (beta-blokery).

Popularne leki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu również mają właściwości fotouczulające.

# Antykoncepcja

Nie wszystkie kobiety stosujące doustną antykoncepcję zdają sobie sprawę, że również powinny unikać opalania. Uważaj także jeśli stosujesz hormonalną terapię zastępczą. Leki hormonalne mogą powodować oparzenia słoneczne.

# Zioła

Niestety lista substancji fotoaktywnych nie ogranicza się tylko do środków chemicznych takich jak wyżej wymienione. W reakcję ze słońcem wchodzą także zioła. Latem unikaj więc przede wszystkim takich ziół jak dziurawiec, nagietek, arcydzięgiel czy bergamotka. Pamiętaj, że są one stosowane nie tylko w naparach i mieszankach herbat, ale także w kosmetykach czy suplementach diety.

# Perfumy

Zawierają alkohol, który zastosowany na skórę przyczynia się do oparzeń słonecznych i powstawania przebarwień. Latem unikaj więc perfum na bazie alkoholu, zamień je na lekkie mgiełki i olejki zapachowe.

# Alkohol

Zarówno ten aplikowany na skórę w perfumach, jak i ten spożywany w upalne dni dla pozornej ochłody w reakcji ze słońcem powoduje silne reakcje takie jak poparzenia słoneczne, wysypka czy bąble. Poza tym alkohol wysusza skórę i odwadnia organizm, więc picie go w czasie upału przed lub podczas przebywania na słońcu prowadzi do odwodnienia, może też powodować silne zawroty głowy i utratę przytomności. Słońce przyspiesza i potęguje działanie alkoholu.

# Kosmetyki

Szczególnie zawierające kwasy np. AHA. Skóra po ich zastosowaniu jest bardzo wrażliwa i cienka, łatwo wtedy o przebarwienia oraz oparzenia. Latem zrezygnuj też ze zbyt dużej ilości kosmetyków kolorowych np. ciężkich podkładów czy silnie kryjących szminek. Nie dość, że obciążają skórę, która nie może swobodnie oddychać, szybciej się poci i przetłuszcza, to jeszcze zawierają konserwanty i barwniki, które wchodzą w reakcje z promieniami słonecznymi.

Czym grozi opalanie podczas stosowania tych substancji?

Stosowanie wyżej wymienionych środków i opalanie się może wywołać przede wszystkim silne oparzenia słoneczne. Skóra nabiera wtedy intensywnie czerwonego koloru, piecze i pali, mogą pojawić się na niej pęcherze.

Powstają też nieestetyczne i trudne do usunięcia przebarwienia, skóra opala się nierównomiernie. Na skórze całego ciała, nie tylko w miejscach wystawionych na słońce, mogą pojawić się także krosty i ropne grudki.

Jeśli stosujesz te substancje, a mimo to chcesz mieć opaloną skórę zrezygnuj ze słońca na rzecz samoopalaczy, kremów brązujących czy balsamów stopniowo nadających kolor opalenizny. Są to bezpieczne środki, które możesz stosować równocześnie z antykoncepcją czy lekami. Pamiętaj też, że solarium w tym przypadku jest równie groźne co słońce, a może nawet bardziej, ponieważ wytwarza tak samo szkodliwe promieniowanie UV.

Wychodząc na zewnątrz nie da się jednak całkowicie uniknąć promieni słonecznych. Stosuj więc kremy z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50 i chroń skórę ubraniem. Noś też nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Jeśli to możliwe unikaj wychodzenia na dwór w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, czyli pomiędzy 11:00 a 15:00.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak ochłodzić mieszkanie w upał? NAJLEPSZE SPOSOBY>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika eryknowysacz
    eryknowysaczIkona zgłaszania komentarza
    Perfumy - trzeba opalania unikać ...hmmm