Opublikowany przez: ULA 2011-12-22 14:56:57
Pytanie dotyczy dwóch witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które nie są syntezowane w mleku kobiecym, dlatego noworodki i niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać suplementację tych witamin.
Witamina K odgrywa kluczową rolę w procesach krzepnięcia krwi. Jej niedobór może prowadzić do krwawień, nazywanych do niedawna chorobą krwotoczną noworodka. Problem ten dotyczy noworodków i niemowląt do końca 3. miesiąca życia karmionych wyłącznie piersią (mieszanki mleczne modyfikowane dla niemowląt, a także preparaty mlekozastępcze zawierają wystarczającą ilość tej witaminy). Zazwyczaj objawy chorobowe pojawiają się już w 3. 5. dobie życia.
Z tego względu doustne przyjmowanie przez niemowlęta witaminy K w istotny sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia krwawienia. Zalecenia polskich ekspertów w tym zakresie są jednoznaczne: wszystkim noworodkom i niemowlętom karmionym piersią poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu należy profilaktycznie podawać witaminę K w okresie od 2. tygodnia życia do ukończenia 3. miesiąca życia.
Witamina D jest koniecznym czynnikiem regulującym stężenia wapnia i fosforu w organizmie, a więc wpływa na prawidłowy wzrost kości i zębów. Niewystarczająca ilość witaminy D może prowadzić do krzywicy i innych zaburzeń mineralizacji tkanki kostnej. Z powodu małego nasłonecznienia w naszym kraju skórna synteza tej witaminy jest niewystarczająca.
Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów w dziedzinie Pediatrii z 2009 roku1, każde niemowlę karmione piersią powinno otrzymywać dodatkowo witaminę D (w dawce 400 j.m.) na dobę. W handlu znajduje się co najmniej kilka preparatów łączących w sobie obie witaminy (np. KiD, VitaDerol, VitaK+D) dla niemowląt do 3. miesiąca życia. Starsze dzieci wymagają już tylko samej witaminy D, a górna granica jej podawania jest różnie ustanawiana. Niemniej większość autorytetów jest zgodna, że warto ją uzupełniać (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym aż do 14. roku życia.
Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze Pacjentom
dr n. med. Wojciech Feleszko
Klinika Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Piśmiennictwo:
1. Aktualne (2009) polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoboru witaminy D. Zespół Ekspertów. Med. Prakt. Pediatr., 2010; 1: 40 45
TUTAJ ZADASZ SWOJE PYTANIE
EKSPERTOM WYDAWNICTWA MEDYCYNA PRAKTYCZNA
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.67.*.* 2012.07.26 19:40
Bzdura z tymi witaminami. Witaminę należy podawać gdy jest niedobór, a niedobór stwierdza się badaniem. Co to za durny wymysł aby podawać profilaktycznie...
ewewita1383 2012.01.08 23:31
witaminę K pediatra polecił mi podawać nawet wtedy gdy dokarmiałam dziecko dwa razy dziennie ,ale i wtedy gdy moje dziecko jadło tylko i wyłącznie z butelki .Natomiast witaminę D podawać będę do chwili ,w której lekarz pediatra powie o jej wyłączeniu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.