Klinika laryngologiczna na warszawskim Ursynowie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Klinika laryngologiczna na warszawskim Ursynowie

Klinika laryngologiczna na warszawskim Ursynowie

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Na początku była laryngologia i otwarte w 2006 roku prywatne centrum medycyny wyspecjalizowanej w tym kierunku. Założyli je ojciec i syn – Andrzej i Wojciech Kukwa. Z biegiem lat okazało się, że potrzeby pacjentów są bardziej złożone, toteż klinika zaczęła rozwijać się także w kierunku medycyny snu, a także dermatologii i laryngologii.

Dziś oferuje konsultacje, leczenie, zabiegi i operacje w tych dziedzinach.

Mille Medica

Dziś przychodnia Mille Medica w Warszawie opiekuje się nie tylko indywidualnymi pacjentami, ale wręcz całymi rodzinami. Swoim pacjentom zapewnia konsultacje i badania laryngologiczne, foniatryczne, alergologiczne, dermatologiczne, dietetyczne, neurochirurgiczne i logopedyczne. Można się tam zgłaszać na badania endoskopowe, badania słuchu i USG. Klinika przeprowadza również zabiegi radiochirurgiczne, dermatologiczne oraz operacje przegrody nosowej i zatok. Wszelkie informacje znaleźć można na stronie internetowej https://millemedica.pl/. Co istotne, znaleźć tam można cennik konsultacji, diagnostyki, leczenia zachowawczego i zabiegów radiochirurgicznych - nikt nie powinien być zaskoczony ceną. 

Chrapanie i bezdechy

Jedną z ważniejszych specjalizacji Mille Medica jest chrapanie, a więc zaburzenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe w czasie snu. Jest to uciążliwe dla otoczenia, ale przede wszystkim szkodzi samemu chrapiącemu, ponieważ stanowi objaw bezdechów. Każde takie zaburzenie oddychania powoduje krótkotrwałe wybudzenie ze snu, a w konsekwencji niewyspanie. Nieleczony bezdech może prowadzić do bardzo poważnych schorzeń układu krążeniowo-oddechowego lub nasilać objawy chorób, na które chrapiący już cierpi. Należą do nich m.in. cukrzyca, nadciśnienie oraz choroba niedokrwienna serca, a więc w grę może wchodzić nawet szpital.

Leczenie polega na początku na ustaleniu przez lekarzy, czy chrapaniu rzeczywiście towarzyszą bezdechy. Można to łatwo zbadać w ciągu jednej lub dwóch nocy i po uzupełnieniu wyników analizą ankiety dotyczącej stanu zdrowia i objawów u chrapiącego ustalić rodzaj terapii. Możliwości jest wiele, ponieważ chrapiącemu może pomóc m.in. stosowanie specjalnych aparatów, zabieg radiochirurgiczny, operacja, a czasem… dietetyk, albowiem niekiedy przyczyną chrapania jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Specjaliści medycyny snu z Mille Medica potrafią dobrać optymalną formę leczenia.

Pakiet DobraNoc

Autorskim badaniem, jakie poradnia oferuje przez Internet, jest Pakiet „Dobranoc”. Za 200 zł pacjent otrzyma pulsoksymetr – niewielkie urządzenie z elektrodą zakładaną na palec. Służy ono do pomiaru jakości snu poprzez rejestrację momentów niedotlenienia. Wystarczy przespać z nim jedną noc, a następnie odesłać przyrząd do kliniki, skąd wkrótce nadejdzie pocztą elektroniczną opis stanu zdrowia. Może on być podstawą do rozmowy z lekarzem specjalistą i wybraniem metody leczenia.

Przyczyny chrapania

Każdy laryngolog wie, że jest wiele przyczyn chrapania. Może to być nieprawidłowa budowa anatomiczna gardła albo skrzywiona przegroda nosowa. Także opadające podniebienie i języczek mogą prowadzić do chrapania, podobnie jak przerośnięte migdałki. Tego typu problemów medycyna nie potrafi wyleczyć zachowawczo, ale z pomocą przychodzi radiochirurgia, pozwalająca poszerzyć drogi przepływu powietrza.

Chrapią często osoby otyłe i z nadwagą, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej jest w stanie zwężać lub blokować drogi oddechowe. Powstaje błędne koło, bo bezdechy powodują w dalszej konsekwencji pobudzanie apetytu i hamowanie sygnałów sytości.

Niespokojny sen z bezdechami to częsta przypadłość osób przemęczonych. Również używki sprzyjają zaburzeniom snu, podobnie jak przyjmowanie środków nasennych. Częste (nawet do kilkudziesięciu razy na godzinę), choć krótkie wybudzenia sprawiają, że nocny wypoczynek jest nieefektywny. Organizmowi brakuje niezbędnej regeneracji, co skutkuje złym samopoczuciem i niską wydajnością za dnia, a niekiedy jest przyczyną chorób ogólnoustrojowych. Chrapanie warto więc leczyć bez względu na jego przyczyny.