Stan epidemii obowiązuje do dnia 11 kwietnia, czyli kończy się dzień przed Wielkanocą. W tym czasie zaostrzone są wcześniejsze przepisy i zabronione gromadzenie się w kościołach więcej niż 5 wiernych. Jeśli ten stan zostanie przedłużony to nie będzie ani świąt, ani Pierwszych Komunii 2020, a przynajmniej nie w takiej formie do jakiej przywykliśmy - Komunie 2020 jakie będą daty?
Koronawirus a Pierwsza Komunia Święta 2020 - DATY
Komunie Święte odbywają się w maju, co roku przystępują do nich tysiące dzieci. Sakrament poprzedzony jest kilkumiesięcznym przygotowaniem zarówno dzieci, jak i rodziców, którzy uczestniczą w spotkaniach organizowanych w parafiach. Kilka dni przed uroczystością dzieci przystępują też do pierwszej spowiedzi. W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem szkół kościół wstrzymał nauki dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii 2020 oraz odwołał pierwszą spowiedź.
Koronawirus a Pierwsza Komunia Święta 2020 – czy odbędą się w maju?
Czy Komunie 2020 się odbędą zależy od rozwoju sytuacji. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wydał dekret w sprawie duchowieństwa w stanie epidemii, w którym zalecił odwołanie wszystkich Komunii Świętych jeśli sytuacja w Polsce się nie poprawi i nie zostanie odwołany stan epidemii. W dekrecie arcybiskup przedstawia dwa scenariusze:
Jeśli po świętach Wielkiej Nocy stan epidemii zostanie podtrzymany i uczniowie nie wrócą do szkół, Komunie Święte będą odwołane do czasu ustania epidemii.
Jeśli stan epidemii zostanie odwołany, a uczniowie wrócą do szkół rodzice razem z księdzem proboszczem będą mieli możliwość zdecydowania czy chcą, aby ich dziecko przystąpiło do I Komunii w majowym terminie czy wolą, aby przyjęło sakrament nieco później.
Dodatkowo jeśli rodzice zdecydują się na przyjęcie przez dziecko Pierwszej Komunii Świętej w maju będą musieli zachować wszelkie środki ostrożności, a w uroczystości będzie mogła brać udział tylko niewielka grupa osób. Komunie będą się odbywać indywidualnie i niekoniecznie w niedzielę.
Należy pamiętać, że Komunia Święta to nie tylko uroczystość odbywająca się w kościele. Obecnie większość rodziców tradycyjny obiad po mszy świętej organizuje w restauracji. W tym momencie wszyscy rodzice mają już zarezerwowane miejsca w restauracjach i póki co ich nie odwołują. Jednak nawet jeśli epidemia do tego czasu zostanie zażegnana to nadal będzie konieczne zachowanie wszelkich środków ostrożności i ograniczenie liczby gości.
CZYTAJ TEŻ:
Żelazo w ciąży – dieta i suplementacja. DIETETYK