Koronawirus: odroczone bilanse zdrowia dziecka. Czy szczepienia także? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Koronawirus: odroczone bilanse zdrowia dziecka. Czy szczepienia także?

Koronawirus: odroczone bilanse zdrowia dziecka. Czy szczepienia także?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz Daniel Reche z Pixabay

Zgodnie z wytycznymi GIS, bilanse zdrowia dzieci zostają odroczone do 30 kwietnia 2020 r. Celem jest zminimalizowanie liczby osób w ośrodkach medycznych podczas pandemii koronawirusa.

Krajowi konsultanci w dziedzinie Medycyny Rodzinnej i Pediatrii zalecają teraz odroczenie przeprowadzania bilansów zdrowia dzieci. Ma to na celu unikanie przebywania w przychodniach lekarskich, jeśli to tylko nie jest konieczne. 

Uwaga: komunikat dotyczy jedynie odroczenia bilansów zdrowia. Nadal REKOMENDUJE SIĘ szczepienia ochronne według obowiązującego Kalendarza Szczepień.

Koronawirus: czy dzieci chorują na COVID-19?

Sytuacja jest całkowicie nowa i badania są w toku. Prawdopodobnie dzieci przechodzą infekcję wywołaną  koronawirusem  SARS-CoV-2  zdecydowanie lżej, często nawet bezobjawowo. Prawdopodobnie także dłużej, bo nawet przez 21 dni mogą być źródłem infekcji. Dlatego każde postepowanie, które ograniczy kontakty międzyludzkie i przenoszenie wirusa na inne osoby, jest w tym czasie jak najbardziej prawidłowe i zasadne. Jednak specjaliści podkreślają, że o ile odroczenie bilansu zdrowia dziecka o kilka dni nie powinno nieść ze sobą problemów na przyszłość, o tyle zaniechanie szczepień może być niebezpieczne. Dlatego, o ile tylko stan zdrowia dziecka pozwala, specjaliści rekomendują przeprowadzanie szczepień ochronnych.  

NIE PRZEGAP! To dobry czas, aby zadbać o siebie!


Jeśli jesteś teraz w domu, masz więcej czasu dla siebie i chcesz zadbać o zdrowie, do 15 kwietnia, z kodem #zostańwdomu możesz skorzystać z:


  • -50% na każdy webinar! Aż 50 tematów opracowanych przez specjalistów, np. "Czy trzeba suplementować dzieci", "Dieta, a długowieczność", "Jak zmotywować się do zmiany stylu życia" i wiele innych

  • -30% na kosultację online z dietetykiem Agnieszką Małek

*wyślij nam potwierdzenie wpłaty, by przyspieszyć dostęp 



Badanie lekarskie kwalifikujące do szczepienia

O tym, czy dziecko można zaszczepić decyduje lekarz podczas dokładnego badania kwalifikującego w przychodni. Badanie kwalifikujące polega na: osłuchaniu, sprawdzeniu gardła, śluzówek, skóry, ocenie ogólnego stanu dziecka, zmierzeniu ciśnienia tętniczego oraz badaniu brzucha. Wszystkie te elementy muszą być bezwzględnie spełnione. W związku z tym, że dziecko powinno w przychodni spędzić także ok. 30 minut po szczepieniu, placówki nie powinny w tym czasie przyjmować innych pacjentów. 


>>> Czytaj też: 
Bilans zdrowia dziecka: kiedy się go robi i dlaczego?

Uwage: teraz, podczas pandemii spowodowanej koronawirusem, w razie pojawienia się niepokojących objawów, najpierw należy kontaktować się z przychodnią telefonicznie, w celu uzyskania teleporady.


Źródło: goodonepr