Opublikowany przez: IwonaSza 2013-09-23 19:30:36
Jak długo żyją koty?
Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dostępne źródła podają różne dane. Brytyjski naukowiec, badacz zachowań ludzi i zwierząt, pisze, iż średnią długość kociego życia szacuje się na mniej więcej 10 lat. W innych tekstach źródłowych znajdziemy informację, że wynosi ona 12 lat, w innych zaś, że 12, 15 lub 18. Znajdziemy również doniesienia o kotach, których życie trwało powyżej 20 lat, a nawet powyżej 30. Podobno rekordzista, kot Puss dożył sędziwego wieku 36 lat!
Skąd taka rozbieżność danych dotyczących długości kociego życia? No cóż, wszystko zależy zapewne od tego, na jakiej grupie kotów przeprowadzane są badania. Dla nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem fakt, że na przykład osobniki wolno żyjące żyją znacznie krócej niż ich rozpieszczani kuzyni, którzy nie wychylają nosa za drzwi mieszkania. Czynniki środowiskowe mają bowiem ogromny wpływ na długość życia (nie tylko zresztą kociego). Niedożywienie, choroby, odniesione w walkach rany, mróz, deszcz, itd., które są udziałem niemal wszystkich przedstawicieli dzikiej populacji kota domowego, znacznie skracają długość ich życia. Choć i w przypadku dzikich kotów, wyniki badań byłby niewątpliwie różne, w zależności od tego, w jakim kraju byśmy je przeprowadzali. W takiej Turcji na przykład, w której mieszkańcy otaczają troskliwą opieką nawet koty wolno żyjące, średnia długość życia tych zwierząt jest zapewne większa niż tych, które żyją w naszym kraju.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na długość życia są uwarunkowania genetyczne. Wspomniany wcześniej Desmond Morris podaje, iż wyniki badań zaniżają statystyki, ponieważ przeprowadzane są głównie na kotach rasowych. Te zaś – zdaniem Morrisa – żyją krócej, ponieważ kojarzone są w zbyt bliskim pokrewieństwie. Dachowce są natomiast bardziej długowieczne z natury, dzięki zjawisku heterozji, czyli tzw. bujności mieszańców – jeśli mają zapewnione odpowiednie warunki, żyją znacznie dłużej od rodowodowych kuzynów. Nie wydaje się to jednak tak do końca zgodnie z prawdą, ponieważ z jednej strony hodowcy generalnie starają się unikać kojarzeń w bliskim pokrewieństwie, z drugiej zaś inbred wcale nie jest taką rzadkością u dzikich zwierząt, jakby się to mogło wydawać.
Pewną ciekawostką jest również fakt, że na długość kociego życia zdaje się mieć wpływ zabieg kastracji. Wszystko wskazuje na to, że wykastrowane zwierzęta, szczególnie kocury żyją dłużej od swoich niekastrowanych pobratymców. Ma to zapewne, między innymi, związek ze zmianami hormonalnymi u kastratów.
Jak widać, wiarygodność badań dotyczących długości kociego życia może budzić wątpliwości. Jedno wszakże na pewno wiadomo – i potwierdzają to zarówno badania, jak i zwykłe obserwacje – to, że koty żyją dłużej niż psy. Psi rekordzista o imieniu Bluey żył lat 29, czyli o 7 lat krócej niż wspomniany wcześniej kot Puss. Ponadto u kotów nie ma aż tak dużych różnic między rasami pod względem wielkości, jak u psów – jak wiadomo psy ras olbrzymich żyją znacznie krócej od psów ras małych – zatem nie ma zapewne zbyt dużych różnic w długości życia związanych z przynależnością do kociej rasy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.229.*.* 2015.03.05 19:38
Super ciekawe
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.