Krem na rozstępy w ciąży - WSKAZÓWKI I DOBRY SKŁAD! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Krem na rozstępy w ciąży - WSKAZÓWKI I DOBRY SKŁAD!

W czasie ciąży rozstępy to bardzo częsta dolegliwość przyszłych mam, a najgorsze jest to, że gdy się pojawią to nie da się już ich pozbyć. Dlatego lepiej im zapobiegać i stosować odpowiedni krem na rozstępy w ciąży. Podpowiadamy jaki wybrać krem i których składników kremu unikać, aby nie zaszkodzic sobie i dziecku.

Rozstępy są efektem gwałtownego rozciągania się skóry. Początkowo lekko czerwone lub różowe pręgi z czasem przeradzają się w białe wklęsłe pasma na skórze. Gdy już się pojawią są jak blizny niemal niemożliwe do zlikwidowania, wiec lepiej zadbać o to by się w ogóle nie pokazały. Skóra kobiet w czasie ciąży jest dużo bardziej delikatna i rozciągliwa niż w zwykłych warunkach. Dodatkowo szybkie jej rozciąganie powoduje osłabienie włókien kolagenu w niej zawartych. Włókna te pękają i skóra się rozchodzi tworząc nieestetyczne rozstępy.

Kremy na rozstępy w ciąży @ pixabay.com

Przyczyny powstawania rozstępów

Nie każda kobieta w ciąży będzie miała rozstępy. Tworzą się one nie z powodu ciąży, ale z powodu szybkiego rozciągania się skóry np. podczas nadmiernego przyrostu wagi. Pod tym względem ciąża im sprzyja, dlatego krem na rozstępy w ciąży można stosować już na początku ciąży. Jednak gdy nie ma takiej konieczności wystarczy zacząć stosować kosmetyki przeciw rozstępom zapobiegawczo pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze ciąży, wtedy brzuszek rośnie najszybciej.

Bezpieczny krem przeciw rozstępom w ciąży

Nie musisz się obawiać, że stosując krem na rozstępy w ciąży zaszkodzisz swojemu dziecku. Żaden z dostępnych na rynku kremów i preparatów przeznaczonych dla kobiet w ciąży nie zawiera substancji, które mogłyby się przedostać do krwi i dotrzeć do dziecka. Na każdym produkcie producent zamieszcza informację od kiedy można używać danego kosmetyku. Jest wiele kremów na rozstępy dla kobiet w ciąży ze wskazaniem do stosowania dopiero po 4 miesiącu ciąży, z powodu braku badań w kierunku szkodliwego wpływu na dziecko. Czytaj więc uważnie etykiety produktów.

Również nie każdy kosmetyk będzie ci odpowiadał chociażby ze względu na swój zapach lub konsystencję. Niektóre preparaty mogą też powodować uczulenia, nawet jeśli do tej pory ci się nie zdarzały. Najlepiej jest przetestować niewielką ilość kremu na skórze, żeby przekonać się czy nie podrażni twojej skóry.

Jak i gdzie nakładać krem?

Aby kosmetyk się dobrze wchłaniał przydatne jest robienie delikatnych peelingów 1-2 razy w tygodniu. Po kąpieli wmasuj krem w skórę brzucha bardzo delikatnie, natomiast w uda, pośladki czy biodra możesz wetrzeć preparat mocniej, bo w tych miejscach lepiej się wchłonie w rozgrzaną skórę. Piersi również smaruj kremem na rozstępy ponieważ przez znaczne ich powiększanie się w czasie ciąży także są narażone na rozstępy. Kremy nakładaj dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jeśli jednak czujesz, że twoja skóra przesusza się w ciągu dnia to stosuj kremy częściej, nie musisz się obawiać, że przesadzisz, większa ilość nie zaszkodzi.

Kremy na rozstępy w ciąży – najważniejsze składniki

Najważniejsze w zapobieganiu rozstępom jest dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry. Z tego powodu krem na rozstępy w ciąży powinien zawierać substancje nawilżające i wspomagające odbudowę włókien kolagenowych. Preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży z pewnością zawierają te składniki, ale na rozstępy w ciąży można stosować również kosmetyki nawilżające oraz kremy na rozstępy skierowane do wszystkich pań. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie będą odpowiednie. Zwróć uwagę na to, aby na ich etykiecie były wymienione następujące składniki:

  • Witamina E (tokoferol) - korzystnie działa na mikrokrążenie skórne, poprawia elastyczność naskórka, nawilża.
  • Witamina C - jest niezbędna do syntezy kolagenu, bierze udział w tworzeniu się kwasu hialuronowego, który buduje spoiwo międzykomórkowe w naskórku.
  • Kwas foliowy – intensywnie regeneruje komórki skóry.
  • Wyciąg z bluszczu - najczęściej stosowany w kremach, które jednocześnie zapobiegają rozstępom i działają antycellulitowo. Poprawia przemianę materii, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, dzięki czemu nie dopuszcza do nadmiernego rozciągania się skóry tam, gdzie tkanka tłuszczowa najczęściej się odkłada (np. na pośladkach).
  • Wyciąg z wąkrotki azjatyckiej (Centella asiatica) – byliny rosnącej w krajach strefy klimatu gorącego. Wąkrotka zawiera m.in. saponiny trójterpenowe, alkaloidy, witaminy A, C, E, K. Najcenniejsze dla profilaktyki antyrozstępowej są kwasy asjatowy i madekassjowy – bogate w fitoestrogeny, które poprawiają syntezę kolagenu.
  • Związki krzemu (krzemoorganiczne silikony i silanole) - regenerują tkankę łączną, poprawiają metabolizm fibroblastów, pomagają naprawiać uszkodzony kolagen i elastynę. Krzem odpowiada też za sprężystość skóry właściwej.
  • Glikoproteiny - to związki białek złożonych i wielocukrów, które naturalnie występują w tkance łącznej i we włóknach kolagenu, gdzie są odpowiedzialne za proces regeneracji komórek. Odbudowują uszkodzone komórki skóry.

 

Producenci stosują różne kombinacje wymienionych substancji od lat znanych jako poprawiające jędrność, elastyczność, nawilżenie i kondycję skóry.

Jakich składników unikać?

  • Wyciąg z soi – soja zawiera fitoestrogeny aktywujące syntezę kolagenu. Jest też źródłem witamin B1, B2, PP, A, E, C, K oraz izoflawonów neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników. Jednak zawarte w niej estrogeny mogą powodować przebarwienia skóry w ciąży, dlatego należy się jej w tym czasie wystrzegać.
  • BHT, BHA i parabeny – to syntetyczne antyutleniacze, które mogą mieć działanie toksyczne i rakotwórcze.
  • Witamina A i jej pochodne: retinol i retinoidy – powodują uszkodzenia płodu.
  • Olejek bergamotowy - stanowiący substancję zapachową niektórych kosmetyków – nasila występowanie plam pigmentacyjnych, ma działanie fototoksyczne.

Jeśli masz wątpliwości związane z jakimś produktem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który na pewno rozwieje Twoje wątpliwości. Pamiętaj też, że w czasie ciąży jesteś bardziej skłonna do alergii, nawet jeśli wcześniej ich nie miałaś, co może również szkodzić Tobie i dziecku.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Laura1234
    Laura1234Ikona zgłaszania komentarza
    Na rozstępy w ciąży używałam tylko MAMA-CARE Kuracja zapobiegająca rozstępom dla kobiet w ciąży od efektimy! Cieplutko polecam!
  • Awatar użytkownika Zadowolona mama
    Zadowolona mamaIkona zgłaszania komentarza
    Najlepszym preparatem na rozstępy jest MAMA-CARE Kuracja zapobiegająca rozstępom dla kobiet w ciąży. Jest taki świetny dlatego, walczy z powstałymi już rozstępami a w dodatku zapobiega powstawaniu nowych :)
  • Awatar użytkownika Zadowolona mama
    Zadowolona mamaIkona zgłaszania komentarza
    Najlepszym preparatem na rozstępy jest MAMA-CARE Kuracja zapobiegająca rozstępom dla kobiet w ciąży. Jest taki świetny dlatego, walczy z powstałymi już rozstępami a w dodatku zapobiega powstawaniu nowych :)