Na początku skóra maluszka jest bardzo delikatna i nie trudno na niej o wysypkę, dlatego właśnie w pielęgnacji noworodka i niemowlaka ważny jest minimalizm. Tak małe dziecko nie potrzebuje zbyt dużej ilości kosmetyków, ale ważny jest ich odpowiedni dobór. Sama zobaczysz, że w pierwszych dniach życia dziecka doskonale i niezawodnie sprawdza się sama woda. Spokojnie możesz poczekać miesiąc, zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek kosmetyki. W tym okresie doskonale sprawdzą się nasze kuchenne kosmetyki po które z łatwością możesz sięgnąć.
Co możesz podkradać z kuchni w pierwszych miesiącach życia dziecka?
Oliwa z oliwek
Dobrze sprawdzi się jako oliwka do masażu dziecka, ponieważ koi i zmiękcza podrażnienia. Ponadto dba o nawilżenie skóry i dostarcza jej witaminy E, która działa przeciwzapalnie.
Olej ze słodkich migdałów
Dobrze sprawdzi się dodany do kąpieli lub po niej, zamiast oliwki. Śmiało możesz nim pielęgnować okolice pieluszkową. Przyda się każdej mamie już na etapie ciąży, ponieważ tak samo dobrze radzi sobie z brzuszkowymi rozstępami. Uelastycznia, nawilża i łagodzi.
Olej kokosowy
Dobrze sprawdzi się podczas kąpieli, ponieważ dzięki emulgatorom ma właściwości myjące. Ponadto nawilża i natłuszcza skórę.
Inne mniej spotykane oleje, które możesz stosować:
Olej z pestek winogron
Olej z pestek dyni
Olej z czarnuszki.
Po olejach czas na mąkę ziemniaczaną.
Dobrze sprawdzi się jako zasypka do pupy oraz jako środek, który łagodzi podrażnienia. Przede wszystkim chłonie wilgoć i działa przeciwzapalnie.
Zamiast chusteczek? Napary!
Zwykłe chusteczki mogą uczulać i taką przewagę mają nad nimi napary. Myj maluszka pod bieżącą wodą lub przemywaj mu skórę delikatnym naparem..
Napar z nagietka
dobrze sprawdzi się przy pielęgnacji okolicy pieluszkowej, ponieważ przyspiesza regenerację naskórka.
Napar z rumianku
dobrze sprawdzi się przy pielęgnacji okolicy pieluszkowej, ponieważ zmniejsza stany zapalne i łagodzi podrażnienia.
Co na kłopoty ze skórą?
Krochmal
Niezawodna babcina metoda! Wystarczy wziąć 5 łyżek mąki ziemniaczanej, rozpuścić je w szklance zimnej wody tak, by nie utworzyły się grudki, a potem dodać litr wrzątku. Taka mieszanka ma działanie łagodzące, wygładzające i przeciwświądowe. Pomoże na potówki, odparzenia oraz alergie.
Olej lniany
dobrze działa dodawany do kąpieli. Starszakom, czyli dzieciom po kresie rozszerzania diety można dodawać także do jedzenia, ponieważ działa wtedy od środka. Działa przeciwzapalnie i regenerująco.
Siemię lniane
przygotuj tzw. kisiel z siemienia i przelej do wanienki. Po takiej kąpieli będą schodzić wszelkie zaczerwienienia. Pomaga także przy AZS i przy swędzącej skórze. Działa łagodząco i kojąco.
Przekonani co kuchennych kosmetyków? Przyznamy się, że także przy dolegliwościach dorosłych osób niektóre z wyżej wymienionych metod są bardzo pomocne. Wybierając emolienty dla dzieci zawsze zwracaj szczególną uwagę na ich skład i wybieraj te najbardziej naturalne.