Kwarantanna a koronawirus: Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe zasady kwarantanny - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kwarantanna a koronawirus: Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe zasady kwarantanny

Kwarantanna a koronawirus: Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe zasady kwarantanny

Autor zdjęcia/źródło: Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay

Obowiązkowa kwarantanna będzie trwała krócej, jeśli wynik testu okaże się ujemny. Sprawdź, czego dotyczy nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia dotycząca kwarantanny i izolacji. To warto wiedzieć.

Dzisiaj, 2 lipca 2020 r. wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych, w wyniku których powstaje obowiązek hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemicznego. Nowelizacja została opublikowana 1 lipca b.r. w Dzienniku Ustaw i doprecyzowuje czas przebywania na obowiązkowej kwarantannie w przypadku choroby COVID-2.

Koronawirus: ile ma trwać kwarantanna lub domowa izolacja

Zmiana, której dotyczy nowelizacja mówi o tym, że okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku COVID-2 będzie trwał do 24 godzin od chwili wprowadzenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne, wykonujące diagnostykę w kierunku zakażenia wirusem Sars-Cov-2 do systemu teleinformatycznego, informacji o ujemnym wyniku testu uzyskanego z materiału pobranego od osoby poddanej kwarantannie nie wcześniej niż 7. dnia, licząc od dnia narażenia lub styczności, albo zakończy się po 14 dniach licząc jak w/w, w przypadku gdy test nie zostanie wykonany.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia ze względu na pilny charakter wchodzi w życie z dniem 2 lipca 2020, bez poddania go opiniowaniu i konsultacjom publicznym.  

Przypominamy, że zalecania dotyczące utrzymywania dystansu min. 1,5 m, noszenia maseczek ochronnych lub przyłbic oraz dezynfekcji rąk nadal obowiązują, a ich przestrzeganie zminimalizuje prawdopodobieństwo zakażenia siebie i innych! Zaczęły się upragnione wakacje, jednak nadal warto unikać zatłoczonych miejsc. 

 >>> Czytaj też: PLACE zabaw bez picia i jedzenia: nowe wytyczne GIS!