Leczenie zapalenia zatok u dziecka - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Leczenie zapalenia zatok u dziecka

Czy lekarz pierwszego kontaktu bez jakichkolwiek wyników może przepisać antybiotyk i wstrzymywać wizytę u laryngologa przez 4 dni? Czy przeprowadzanie badania wymazu z nosa ma jakiekolwiek sens w czasie trwania kuracji antybiotykiem? Na pytania te odpowiada otolaryngolog dziecięcy.

Leczenie zapalenia zatok u dziecka

Autor zdjęcia/źródło: Photl.com

Ostre zapalenie jamy nosowej i zatok przynosowych zwykle inicjowane jest zakażeniem wirusowym części nosowej gardła. Do nadkażenia bakteryjnego dochodzi jedynie w 0,5–2% przypadków. Za proces ten najczęściej odpowiedzialne są Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis. Znacznie rzadziej beztlenowce czy Staphylococcus aureus.

Lekarz pierwszego kontaktu może przepisać antybiotyk, opierając się jedynie na danych uzyskanych z wywiadu i obrazie klinicznym choroby.

W leczeniu zapalenia zatok przynosowych zastosowanie antybiotykoterapii powinno być ograniczone do przypadków:

• ciężkiego przebiegu zakażenia (zły stan kliniczny dziecka, gorączka >39°C i wycieki z nosa trwające dłużej niż 3–4 dni)

•  braku poprawy po 10 dniach leczenia objawowego

•  w okresie krótszym niż 10 dni leczenia objawowego – pogorszenia stanu ogólnego dziecka lub nasilenie objawów po okresie wstępnej poprawy klinicznej

•   wystąpienia powikłań zatokopochodnych

Antybiotykiem z wyboru w leczeniu bakteryjnego ostrego zapalenia jamy nosowej i zatok przynosowych jest amoksycylina.

Badanie bakteriologiczne wymazu z jam nosa w trakcie antybiotykoterapii jest nieprzydatne. Wynik takiego badania może być fałszywie ujemny, gdyż antybiotyk hamuje wzrost potencjalnego patogenu.

Uważa się, że z pobraniem wymazu należy wstrzymać się co najmniej 3 dni od chwili ukończenia antybiotykoterapii. W diagnostyce ostrego zapalenia jamy nosowej i zatok przynosowych nie zaleca się rutynowego wykonywania badań mikrobiologicznych.

Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze Pacjentom

dr n. med. Wojciech Brzoznowski
otolaryngolog, otolaryngolog dziecięcy
Klinika Otolaryngologii
Gdański Uniwersytet Medyczny

Piśmiennictwo:
Muntz H.: Zapalenie zatok przynosowych u dzieci, Curr Opin in Otolaryng Head Neck Surg, 2004, 12, 505–8.
Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego NPOA 2009

TUTAJ ZADASZ SWOJE PYTANIE

EKSPERTOM WYDAWNICTWA MEDYCYNA PRAKTYCZNA

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Sylwiaws
    SylwiawsIkona zgłaszania komentarza
    Dziękuje bardzo za odpowiedz. Utwierdziłam sie właśnie w mojej decyzji niedawania dziecku antybiotyku przepisanego niepotrzebnie i na wyrost. Biorąc pod uwagę udzielona przez Pana dr n. med. Wojciech Brzoznowskiego i opinie Laryngologa u którego niedawno byliśmy uważam ze Lekarze pierwszego Kontaktu ,w tym przypadku pediatra, czasem z byt pochopnie przepisują antybiotyki. Żaden z przypadków opisany w odpowiedzi nie został spełniony a antybiotyk znalazł sie na recepcie.