Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-09-27 16:38:00
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Lonżowanie jest elementem treningu konia. Polega na realizacji metod wyciszania zwierzęcia. Lonżowanie nierzadko rozgrzewa konia, rozwija jego mięśnie oraz wykrok. Sprawdza się także w przypadku nauki trenerskiej samego konia, jak i osób początkujących, które zaczynają naukę jazdy konnej.
Można śmiało potwierdzić, że lonżowanie jest strategią przewodnictwa konia. Chodzi o to, by wypracować jego odpowiedni kłus, stęp albo inną technikę wykroku. Podczas lonżowania koń otrzymuje jasne sygnały, natomiast taki trening nigdy nie powinien powodować zbytniego napięcia zwierzęcia. Lonża nie może kojarzyć się z czymś negatywnym, ale ma niwelować niespodziewane, często ryzykowne zachowania konia. Warto wziąć pod uwagę, że lonżowanie często wykorzystywane jest w ramach pokazów akrobatycznych na koniu i podczas nauki jazdy konnej. Zwierzę ma być posłuszne, ale posłuszeństwo nie może być wywoływane poganianiem bądź agresją.
W celu lonżowania wykorzystuje się lonżę. Taka wodza pomocnicza nie może jednak wpływać na dyskomfort aktywności fizycznej konia. Świetnie sprawdza się lonża dla konia od Horseway , ponieważ tę można dopasować do kształtu czaszki konia, dzięki czemu jej mocowanie nie przyczynia się do zbytniego ucisku wrażliwych miejsc. Trzeba pamiętać, że lonża to nie tylko lina do prowadzenia konia, ale również element mocujący, czyli ogłowie. Najlepiej wybierać takie, które będzie chronić język oraz żuchwę zwierzęcia.
Lonżowanie sprawdza się doskonale w przypadku nieposłusznych koni, a trening z liną przewodniczą pomaga osiągnąć mu pełne skupienie. Co więcej, prawidłowe lonżowanie korzystnie wpływa na rozwój konia, buduje jego mięśnie, zachowuje elastyczność stawów, poprawia wydolność i gibkość oraz usprawnia jego równowagę. Nie ma wątpliwości, że lonżowanie uczy dyscypliny, a każdy kontrolowany trening pozwala odpowiednio przygotować konia do pracy.
Aby lonżowanie mogło przebiegać właściwie, konieczna jest nauka sztuki lonżowania. Niezbędne stają się również akcesoria najlepszej jakości, jak lina, która standardowo ma około 20 metrów długości czy w pełni bezpieczne na konia ogłowie albo ochraniacze na kopyta zwierzęcia. Do lonżowania idealnie sprawdza się zadaszone pomieszczenie, zadbać trzeba także o właściwe podłoże, po którym porusza się koń. Każdorazowy trening lonżowania powinien trwać średnio 30 minut. Lonżowanie musi przebiegać z zastosowaniem konkretnych etapów po kolei, od fazy rozprężenia, poprzez fazę pracy właściwej aż po fazę uspokajającą konia. Tylko wtedy udaje się osiągnąć zamierzony efekt.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.