W ostatnim czasie z powodu wybuchu wojny na Ukrainie przybyło do naszego kraju prawie 1,5 mln. osób, z czego spora część to dzieci. Priorytetem stało się zapewnienie im bezpiecznego miejsca do przebywania, ale także dostęp dla najmłodszych do edukacji i służby zdrowia. Ponieważ kalendarz szczepień obowiązkowych w Polsce i Ukrainie zdecydowanie się różni Ministerstwo Zdrowia wydało rekomendacje odnośnie możliwości uzupełnienia szczepień obowiązkowych dla dzieci z Ukrainy. Będą mogły z nich skorzystać dzieci do 19 roku życia.
Rekomendacja szczepień dla dzieci z Ukrainy
W związku z obecną sytuacją w kraju i przebywaniem w nim dzieci uchodźców z Ukrainy, Minister Zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19 roku życia, które nie były zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia. Dzieci z Ukrainy będą mogły korzystać ze szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.
MZ rekomenduje również, by w przypadku braku szczepień u dziecka, rodzice lub opiekunowie byli zachęcani do poddania dziecka szczepieniom.
Za najważniejsze uznano podanie nieszczepionym dzieciom z Ukrainy:
- szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,
- szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,
- szczepienie przeciw COVID-19 (poza PSO).
MZ przypomina również, że osoby pozostające na terenie naszego kraju ponad okres trzech miesięcy od dnia przekroczenia granicy, mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych lub posiadania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z obowiązującym PSO na 2022 r.
A w sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień należy traktować dziecko jako nieszczepione i zalecić wykonanie określonych szczepień i nie zaleca się rutynowego wykonywania badań serologicznych w celu ustalenia statusu uodpornienia. Dokumentacja szczepień dziecka zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, będzie w formie elektronicznej w e-karcie szczepień. Wyceną świadczenia i sposobie rozliczenia szczepień ma zając się NFZ.