Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: materiały prasowe 2014-09-04 10:12:57
Rodzice bardzo często zamartwiają się, gdy ich dziecko długo nie dostaje pierwszego ząbka lub ma je bardzo wcześnie. Jednak kalendarz ząbkowania u dzieci to sprawa bardzo indywidualna i uwarunkowana genetycznie. Jeżeli rodzicom mleczne zęby wyszły późno, może też tak być w przypadku ich dziecka. Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, które chcielibyśmy skonsultować z lekarzem, można w każdej chwili udać się do dentysty dziecięcego. Zazwyczaj taka wizyta nawet w prywatnych gabinetach jest bezpłatna.
Pierwsza wizyta u stomatologa
Aby dziecko miało miłe wspomnienia z tego wydarzenia, warto zadbać o to, aby przebiegało w przyjemnej atmosferze. Dzięki temu unikniemy lęków przed wizytą u dentysty w przyszłości. W przypadku wizyty oglądowej, lekarz pokarze dziecku sprzęty, które znajdują się w gabinecie, pokaże jak podnosi się i opada fotel, da do rączki lusterko, dzięki któremu obejrzy zęby misiowi, a potem maluszkowi. Tego typu drobne zachowania są kamieniem milowym w przygodzie z dentystą i wpływają na nastawienie małego pacjenta. Jeżeli musimy wykonać jakiś niewielki zabieg, wybierzmy gabinet, w którym znajduje się gaz rozweselający (podtlenek azotu), który jest bezpieczny i nieszkodliwy. Dzięki niemu dziecko będzie rozluźnione i nie poczuje lęku. Współcześnie gabinety zajmujące się stomatologią dziecięcą są bardzo komfortowe, a lekarze wyszkoleni w kontakcie z małymi pacjentami. Znajduje się tam wiele kolorowych elementów, rysunków, zabawek. Czasem nawet dentyści ubrani są w kolorowe fartuchy lekarskie.
Porady dotyczące bolesnego ząbkowania
Dentysta Agata Saczywko opowiada o pierwszej wizycie z dzieckiem: Lekarz stomatolog powinien umieć doradzić w sprawie doboru pierwszej pasty do zębów i szczoteczki, pokazać rodzicom, jak czyścić pierwsze ząbki. Rodzice często pytają również o leki przeciwbólowe, które można podać maluszkowi, aby ulżyć mu w cierpieniu. Można zastosować żel na ząbkowanie, jednak jego aplikacja nie jest higieniczna. Niestety mamy często nakładają żelu za dużo i zbyt często. Jako że żel na ząbkowanie zawiera lidokainę, może to być bardzo groźne dla zdrowia dziecka. Lepiej w takich sytuacjach sprawdzą się naturalne leki na ząbkowanie w płynie (np. Camilia), łatwy i higieniczny w aplikacji, ponieważ dostępny jest w jednorazowych minimsach, lub czopki.
Dentysta podczas wizyty określi również termin następnego spotkania, doradzi też kiedy zmienić pastę i szczoteczkę na nowe oraz jak uczyć malucha samodzielnie szczotkować ząbki.
Czyszczenie
Jeżeli niemowlę karmione jest jedynie piersią można ząbki przecierać raz dziennie czystym gazikiem nasączonym wodą. Gdy pojawią się pierwsze ząbki lub maluszek zacznie spożywać inne pokarmy niż mleko mamy, można zainwestować w pierwszą, miękką gumową szczoteczkę nakładaną na palec i pastę bez fluoru. Taką szczoteczką wykonuje się delikatny masaż dziąseł i ząbków. Dla trochę starszego dziecka kupmy szczoteczkę przeznaczoną dla dzieci w wieku 0-2 lata. Można dać ją maluchowi, aby sam czyścił ząbki, my starajmy się jedynie kierować jego rączką.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2014.09.04 14:42
Ząbkowanie czasem przebiega bezproblemowo, ale czasem można rwać włosy z głowy...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.