Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu szkieletowego? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu szkieletowego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu szkieletowego?

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Budowa domu, czy to w technologii szkieletowej, czy tradycyjnej, zawsze będzie poważnym i dużym przedsięwzięciem. Cały proces wymaga od inwestora podjęcia wielu istotnych decyzji, które wpłyną na komfort użytkowania domu w przyszłości. Na co zwrócić szczególną uwagę, gdy już zdecydujemy się na drewniany dom szkieletowy? Sprawdźmy!

W artykule poruszamy następujące zagadnienia:

  • wielkość domu szkieletowego (dom szkieletowy parterowy vs. dom szkieletowy z poddaszem użytkowym),
  • sposób ogrzewania (ogrzewanie elektryczne, gazowe, pompy ciepła i fotowoltaika w domu z drewna),
  • stan wykończenia (domy szkieletowe w stanie surowym, domy szkieletowe w stanie deweloperskim i domy szkieletowe pod klucz),
  • producent domów szkieletowych (jak sprawdzić, czy firma produkująca domy kanadyjskie jest solidna i rzetelna).

Dom szkieletowy parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, że drewniany dom szkieletowy nie zawsze musi być domem parterowym. Istnieje ogromny wybór projektów domów kanadyjskich z poddaszem użytkowym. Opcja ta będzie dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na większym metrażu domu szkieletowego z drewna, ale ich działka nie należy do największych.

Analizując swoje potrzeby dotyczące wielkości domu kanadyjskiego, warto spojrzeć w przyszłość. Dom to inwestycja na lata – dobrze jest więc zastanowić się nad tym, czy w dłuższej perspektywie w naszych czterech ścianach nie pojawią się nowi lokatorzy. Może myślimy o powiększeniu rodziny albo bierzemy pod uwagę fakt, że kiedyś zamieszkają z nami wymagający opieki seniorzy?

Powinniśmy rozważyć wszystkie scenariusze zanim wybierzemy pasujący projekt domu szkieletowego.

Stropy w domu szkieletowym z poddaszem użytkowym

Niektórzy inwestorzy obawiają się, że w przypadku drewnianych domów z poddaszem problemem mogą okazać się opadające i skrzypiące stropy. Co na to ekspert?

– Obawy te podyktowane są popularnym mitem, który z rzeczywistością ma niewiele wspólnego. Oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z usług sprawdzonego producenta domów szkieletowych – zaznacza przedstawiciel Lignum Home. – W domach kanadyjskich z poddaszem użytkowym stropy tworzymy z płyt OSB lub MFP. Na belkach stropowych kładziemy dodatkową taśmę wygłuszającą. Dzięki temu belki i płyty OSB nie nachodzą na siebie i nie skrzypią. Z kolei uginaniu się stropów zapobiega gęste ustawienie belek stropowych – tłumaczy ekspert.


Dom szkieletowy z poddaszem użytkowym. Realizacja Lignum Home, producent domów szkieletowych Żywiec.

Ogrzewanie domu szkieletowego – jakie wybrać?

Kolejnym zagadnieniem, które warto rozważyć, gdy decydujemy się na budowę domu kanadyjskiego z drewna, jest kwestia ogrzewania.

Jedną z największych zalet domów wykonanych w technologii szkieletowej jest ich energooszczędność. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że dom kanadyjski możemy łatwo (a tym samym tanio) ogrzać. W przypadku domów wybudowanych w technologii murowanej, najwięcej energii wykorzystujemy do ogrzania ścian. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w domu szkieletowym, gdzie ogrzewamy tylko powietrze oraz elementy wyposażenia.

Jakie są najpopularniejsze metody ogrzewania domu kanadyjskiego z drewna?

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej nowych metod ogrzewania, które możemy wykorzystać w przypadku technologii szkieletowej. To, na jaką metodę się zdecydujemy, zależy od kilku czynników. Możemy zaliczyć do nich m.in. zapotrzebowanie na ciepło, dostępność do poszczególnych mediów, warunki na naszej działce i – przede wszystkim – nasz budżet.

Do najpopularniejszych metod ogrzewania domów kanadyjskich zaliczyć możemy ogrzewanie gazowe i elektryczne. Coraz więcej inwestorów decyduje się jednak na metody ogrzewania oparte o odnawialne źródła energii. Zaliczyć do nich możemy pompy ciepła i folie grzewcze na podczerwień, które są świetnym sposobem na ogrzanie domu szkieletowego. Na popularności zyskuje również fotowoltaika i dachy solarne, które stanowią nowoczesną alternatywę dla paneli fotowoltaicznych.


Fotowoltaika w domu szkieletowym. Realizacja Lignum Home, producent domów szkieletowychŚląsk i Małopolska.

Dom szkieletowy w stanie deweloperskim czy pod klucz?

Następną ważną decyzją, którą musimy podjąć decydując się na budowę domu szkieletowego jest to, w jakim stanie chcemy odebrać nasz dom od producenta.

Oferta producentów domów szkieletowych zawiera zwykle 3 najpopularniejsze warianty:

  • domy szkieletowe w stanie surowym zamkniętym,
  • domy szkieletowe w stanie deweloperskim,
  • domy szkieletowe pod klucz.

Aby wybrać najlepszą dla siebie opcję, warto zastanowić się dwoma kwestiami. Po pierwsze – jakim budżetem dysponujemy, po drugie – ile czasu chcemy zainwestować w budowę domu z drewna.

Sprawdźmy, czym różnią się między sobą poszczególne opcje.

Dom szkieletowy w stanie surowym zamkniętym

Ta propozycja będzie idealna dla inwestorów, którzy chcą we własnym zakresie zrealizować prace wykończeniowe w swoim domu kanadyjskim.

Jest to najbardziej ekonomiczna opcja, polecana tym, którzy mają już sprawdzone ekipy wykończeniowe i chcą skorzystać z ich usług. Propozycja ta jest nie tylko najtańsza, ale również najszybsza. Budowa domu szkieletowego do stanu surowego zamkniętego trwa około miesiąca.

Dom szkieletowy w stanie deweloperskim

Oferta ta jest kierowana do inwestorów, którzy chcą urządzić wnętrza zgodnie z własnym gustem i indywidualnie ustalonym budżetem. W tej opcji producent oddaje dom w zaawansowanym stanie deweloperskim – inwestor musi jedynie zaaranżować wnętrza.

Na dom szkieletowy w stanie deweloperskim trzeba poczekać około trzech miesięcy od rozpoczęcia budowy. Jak podkreśla przedstawiciel Lignum Home, producent domów szkieletowych z Żywca, opcja ta jest najchętniej wybierana przez inwestorów ze Śląska i Małopolski.

Dom szkieletowy pod klucz

To rozwiązanie skierowane do inwestorów, którzy chcą wprowadzić się do swojego nowego domu szkieletowego od razu po zakończeniu prac.

Klient dostaje od producenta gotowy dom kanadyjski, zaaranżowany zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas konsultacji. Dobór materiałów wykończeniowych, kolorystyka wnętrz, sposób instalacji i inne istotne elementy wyposażenia omawiane są z inwestorem na różnych etapach prac.

Budowa domu szkieletowego pod klucz trwa zwykle około czterech miesięcy.


Dom kanadyjski pod klucz, Śląsk. Realizacja Lignum Home, producent domów szkieletowych z Żywca.

Wybierając dom szkieletowy, wybierasz również jego producenta…

Wybór producenta domów szkieletowych to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć każdy inwestor. W dużej mierze właśnie od tego będzie zależało to, jak nam się będzie mieszkało w nowym domu.

Szukając producenta domów kanadyjskich na Śląsku i w Małopolsce warto przyjrzeć się realizacjom, których w tych regionach Polski nie brakuje. Dobrą praktyką jest również zasięgnięcie opinii osób, które mieszkają w domu z drewna i mogą polecić (lub nie) firmę budowlaną, z której usług korzystali.

Wybór producenta domu kanadyjskiego powinien być głęboko przemyślany. Warto zapytać przedstawiciela firmy o komponenty i materiały, które zostaną wykorzystane podczas budowy. Od ich jakości w dużej mierze zależy to, czy nasz przyszły dom szkieletowy będzie trwały.

Przemyślana budowa domu szkieletowego to gwarancja sukcesu

Jeśli planujesz budowę domu w technologii szkieletowej, pamiętaj, że inwestycja dotyczy nie tylko kwestii finansowych, ale również czasu. Każdą decyzję warto dokładnie przemyśleć i skonsultować ją ze specjalistą, który doradzi i podpowie, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

Sposób, w jaki podejdziemy do tematu budowy naszego domu szkieletowego z drewna, będzie rzutował na to, jak będzie nam się w nim żyło. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu w fazie budowy, aby zaoszczędzić sobie trudności w przyszłości.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Patryk Basiak
    Patryk BasiakIkona zgłaszania komentarza
    Dom szkieletowy to rodzaj budynku, którego konstrukcja opiera się na lekkim szkielecie wykonanym zazwyczaj z drewna lub metalu. Ten typ budownictwa charakteryzuje się szybkim tempem realizacji, wysoką energooszczędnością oraz elastycznością w projektowaniu. Szkielet domu stanowi nośną konstrukcję, do której przymocowywane są inne elementy budynku, takie jak izolacja, okładziny ścienne i dachowe. Domy szkieletowe, popularne szczególnie w krajach skandynawskich i Ameryce Północnej, zyskują coraz większe uznanie również w Polsce, oferując trwałe, ekologiczne i funkcjonalne rozwiązania mieszkalne. ____________________________ https://prasa-krawedziowa.com.pl/co-to-takiego-prasa-krawedziowa-cnc/
  • Awatar użytkownika Patryk Basiak
    Patryk BasiakIkona zgłaszania komentarza
    Dom szkieletowy to rodzaj budynku, którego konstrukcja opiera się na lekkim szkielecie wykonanym zazwyczaj z drewna lub metalu. Ten typ budownictwa charakteryzuje się szybkim tempem realizacji, wysoką energooszczędnością oraz elastycznością w projektowaniu. Szkielet domu stanowi nośną konstrukcję, do której przymocowywane są inne elementy budynku, takie jak izolacja, okładziny ścienne i dachowe. Domy szkieletowe, popularne szczególnie w krajach skandynawskich i Ameryce Północnej, zyskują coraz większe uznanie również w Polsce, oferując trwałe, ekologiczne i funkcjonalne rozwiązania mieszkalne. ____________________________ https://prasa-krawedziowa.com.pl/co-to-takiego-prasa-krawedziowa-cnc/