Opublikowany przez: IwonaSza
Nacięcie krocza chroni przed jego pęknięciem i ewentualnymi komplikacjami oraz ułatwia narodziny dziecka. Pęknięcie, które może doprowadzić do kilku komplikacji - niekiedy dość poważnych, najczęściej występuje u kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Jak wygląda przeprowadzenie zabiegu nacięcia krocza? Jakie są następstwa pęknięcia krocza?
Przeprowadzenie zabiegu
Położna powinna zawsze zapytać kobietę rodzącą czy ta zgadza się na wykonanie niewielkiego nacięcia krocza. Nacięcie uniemożliwia pęknięcie krocza podczas silnego parcia i jest wykonywane dwoma metodami. Po znieczuleniu można je przeciąć metodą środkową lub środkowo – boczną. W pierwszym przypadku nacięcie biegnie prosto w dół – od pochwy, kończąc się tuż przed odbytem. W drugim przypadku, nacięcie biegnie w prawo lub w lewo, omijając odbyt. Wbrew obawom, skóra po tym zabiegu goi się dość szybko, a szwy są zdejmowane po około 6 dniach.
Kiedy należy naciąć krocze?
Pęknięcie krocza nie jest jedyną przyczyną powyższego zabiegu. Należy do nich również: wielkość dziecka, które jest w drodze na świat, ułożenie miednicowe dziecka lub konieczność użycia kleszczy/próżnociągu. W tych sytuacjach nacięcie krocza może okazać się konieczne.
Sprawdź: Objawy w ciąży, których nie można bagatelizować!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
annawianna 2015.10.16 21:00
Mnie dwukrotnie położna nacinała podczas porodu a i tak pękłam i niestety szycie po porodzie było niezbyt miłe, natomiast co do szwów to miałam założone rozpuszczalne szwy. Bardzo pomaga po nacięciu okład z kostek lodu które zawija się w ręcznik i przykłada do krocza a prysznicowanie kilka razy dziennie pomaga w gojeniu rany.
Stokrotka 2015.10.16 14:50
Dobra położna to skarb! Dużo od niej zależy jak pokieruje porodem
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.