Nadpotliwość - jak zniwelować krępujący problem? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Nadpotliwość - jak zniwelować krępujący problem?

Nadpotliwość - jak zniwelować krępujący problem?

Autor zdjęcia/źródło: @ Materiały Vichy

Pocenie się to proces naturalny i potrzebny do zachowania odpowiedniej równowagi termoregulacyjnej w organizmie ludzkim, za co odpowiadają ekrynowe gruczoły potowe. Pocimy się stale, jednak ilość potu jest uzależniona od wielu czynników. Problem nadpotliwości pojawia się w momencie, w którym nasz organizm zaczyna wydzielać bardzo dużą ilość potu nawet w niesprzyjających temu warunkach.

Czym innym będzie pocenie się w trakcie upalnego dnia lub wysiłku fizycznego, a czym innym w trakcie np. pracy przy biurku. Jak rozpoznać problem nadmiernego pocenia? Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy i jak sobie z tym radzić?

Kiedy można mówić o nadmiernym poceniu się?

Pocenie się to proces fizjologiczny, który chroni nasz organizm przed przegrzaniem. Każdy z nas się poci i jest to reakcja naturalna, jednak problem pojawia się wówczas, gdy pot zaczyna wyraźnie przeszkadzać nam w codziennym życiu i kontaktach międzyludzkich. Nie istnieje natomiast określona norma, która regulowałaby prawidłową ilość potu u człowieka. Każdy z nas jest inny i pocenie jest sprawą indywidualną. Problem określa się w sposób subiektywny i przeświadczenie o jego istnieniu opiera się o własne odczucia. Z pewnością nie trudno zauważyć, że ta dolegliwość dotknęła właśnie nas. Nadmierna aktywność gruczołów potowych skutkuje zazwyczaj:

  • wiecznie wilgotnymi lub mokrymi dłońmi czy stopami,
  • często pojawiającym się potem na twarzy i pod pachami,
  • nadmierną potliwością całego ciała.

Należy zaznaczyć, że mowa o ilościach widocznych gołym okiem (nieestetycznych, mokrych plamach na ubraniach), utrudniających relacje z drugim człowiekiem i wywołujących wstyd.

Przyczyny nadmiernego pocenia - czy nadmierne pocenie się to choroba?

Nadpotliwość można podzielić na pierwotną i wtórną. Ta pierwsza spowodowana jest nadmierną aktywnością gruczołów potowych, przy dobrym ogólnym stanie zdrowia. Nadpotliwość wtórna wiążę się z współistnieniem jakiejś choroby, dlatego warto zrobić podstawowe badania, jeśli zauważysz u siebie nadmierne pocenie. Nadpotliwość może wskazywać na różne choroby:

  • gruźlica,
  • bruceloza,
  • cukrzyca,
  • nadczynność tarczycy,
  • hiperglikemia,
  • białaczka,
  • ziarnica złośliwa,
  • chłoniak.

Przyczyny nadmiernego pocenia mogą być bardzo różne, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć chorobę.

Leczenie nadmiernego pocenia

Możliwości leczenia nadpotliwości jest wiele. Na początek warto zacząć od utrzymania prawidłowej higieny i stosowania antyperspirantu. Jednak warto postawić jedynie na sprawdzone produkty, które są bezpieczne dla skóry. Miejscem, które jest szczególnie narażone na pocenie są pachy. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są apokrynowe gruczoły potowe. Skóra pod pachami jest jednak niezwykle delikatna i skłonna do podrażnień, dlatego warto wybierać preparaty hipoalergiczne i niezawierające parabenów np. antyperspirant w kremie Vichy. Po 7 dniach od zastosowania można skutecznie pozbyć się problemu pocenia. Produkt nie zawiera alkoholu, a w jego skład wchodzi woda termalna z Vichy, co sprawia, że skóra staja się delikatna i odżywiona. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może okazać się terapia toksyną botulinową lub całkowite usunięcie gruczołów potowych.