Najnowsze badania: Ciąża współczulna - na czym polega syndrom kuwady? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Najnowsze badania: Ciąża współczulna - na czym polega syndrom kuwady?

Najnowsze badania: Ciąża współczulna - na czym polega syndrom kuwady?

Autor zdjęcia/źródło: ciąża współczulna, poród, przyszli rodzice, oczekiwanie na dziecko @ Zaprojektowane przez Freepik

Wydawać by się mogło, że syndrom kuwady to niesłychane zjawisko. Tymczasem ciąża współczulna zdarza się parom coraz częściej. To wspaniały dowód na to jak bliskie są relacje par w ciąży i jak bardzo im na sobie oraz przyszłej rodzinie zależy.

Tym razem brytyjscy naukowcy skupili się na tym na czym właściwie polega ciąża współczulna (inaczej syndrom kuwady) . Zgodnie z ich badaniami ten syndrom jest u ojców coraz bardziej powszechny. Zespół dr. Arthura Brennana z St George’s University w Londynie przebadał aż 282 przyszłych ojców w różnym wieku (od 19 do 55 lat). Wszyscy ojcowie współodczuwali ciążę razem ze swoimi partnerkami. Okazało się, że maja nie tylko zmiany nastrojów, problemy ze snem, lecz także zachcianki, bóle krzyża, a nawet nudności.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe wytyczne opieki okołoporodowej: najważniejsze zmiany dla ciężarnych [KOMENTARZ EKSPERTA] >>

Choć powody dla których występuje ciąża współczulna są jedynie nadal w sferze domysłów badaczy, jednak dr Brennan zapewnia, że ojcowie wcale niczego nie udają. Jak zauważa nie jest to żadna metoda zwracania na siebie uwagi. Takie samo zdanie o ciąży współczulnej ma dr Ashley Corw z Memorial University w St John’s w Nowej Funlandii. Zgodnie z jej badaniami czasami partnerzy zaczynają odczuwać objawy jeszcze zanim dowiedzą się o ciąży partnerki.

Ciąża współczulna: najnowsze badania!

Wyniki badań nad tym co oznacza ciąża współczulna mówią same za siebie:

80 % przyszłych tatusiów współodczuwa ciążę

¾ panów ma zachcianki żywieniowe razem ze swoją partnerką

50% przyszłych ojców zauważa huśtawki nastrojów

ok. 20% ojców cierpi na depresje poporodową

Liczba tatusiów z syndromem kuwady rośnie z roku na rok.

Syndrom kuwady, czyli ciąża współczulna, ma swoje głębokie umocowanie w kulturze plemion Azji i Ameryki. Nazwa ta („wysiadywać”) oznaczała różne rytuały i praktyki w których właśnie mężczyźni byli traktowani w sposób wyjątkowy, ponieważ na równi przeżywający ciążę, a nawet poród. Na przykład symulując bóle porodowe mieli w taki sposób odbierać nieco bólu rodzącej. Obecnie ciąże współczulną określa się jako zespół typowo ciążowych dolegliwości. Takie przeżywanie ciąży u taty nie podlega leczeniu i zwykle wszystko mija kiedy na świecie pojawi się dziecko.

Ciąża współczulna: OBJAWY

U mężczyzn z syndromem kuwady można zaobserwować:

  • Bóle brzucha, mdłości i wymioty.
  • Huśtawkę nastrojów.
  • Rosnący brzuszek i wzrost wagi.
  • Bezsenność.

Ciąża współczulna: PRZYCZYNY

Jak wspomniałam naukowcy nie do końca rozpracowali przyczyny pojawiania się ciąży współczulnej. Wiadomo jednak, że występuje ona u par, które są wyjątkowo ze sobą zżyte. Mężczyzna będący w głębokiej relacji ze swoją ciężarną partnerką najwyraźniej utożsamia się zarówno z nią, jak i z jej stanem.  Chociaż tacie doskwierają niemiłe dolegliwości, ciąża współczulna może być dobrym znakiem. Po pierwsze bardzo dobrze świadczy ona o związku, a po drugie taki tata chętniej angażuje się w różne przygotowania przed narodzinami dziecka.

Wzajemne przeżywanie i oczekiwanie na narodziny dziecka, zwłaszcza tego pierwszego, jest czymś niezwykłym. Warto czerpać z tego co daje ciąża współczulna wzajemne zrozumienie, pozytywną energię i wspierać siebie nawzajem.

ZOBACZ TAKŻE:

TOP 40 – najmodniejsze sukienki ciążowe >>