Najnowsze badania: Jak kłótnie rodziców wpływają na dzieci? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Najnowsze badania: Jak kłótnie rodziców wpływają na dzieci?

Zdarzają Wam się domowe kłótnie? Jak reaguje na nie Twoje dziecko? Przedstawiamy najnowsze badania psychologiczne. Sprzeczki z partnerem mają większy wpływ na Twoje dziecko niż myślisz…

Najnowsze badania: Jak kłótnie rodziców wpływają na dzieci?

Autor zdjęcia/źródło: pixabay @

Renomowane, specjalistyczne czasopismo Journal of Family Psychology opublikowało właśnie ciekawe badania nad rodzicielskimi, domowymi kłótniami. Badania wykazały, że dzieci, które często słuchają kłótni rodziców inaczej postrzegają uczucia niż ich rówieśnicy, którzy nie są narażani na ciągle negatywne emocje mamy i taty.

Naukowcy badali kilka rodzin. W kwestionariuszu poproszono matki, by zgodnie z prawda odpowiedziały jak często zdarzają im się kłótnie z partnerem przy dziecku. Badano zarówno rodziny kłótliwe i te bardziej ugodowe. Następnie sprawdzano aktywność mózgu dzieci z różnych rodzin, poddając im pod rozważenie złe słowa wypowiadane czasami przez rodziców, słowa neutralne oraz te nacechowane radośnie.

Okazało się, że dzieci zakwalifikowane jako dzieci z domów o wysokim stopniu konfliktów nerwowo reagują na złe słowa lub negatywne zdjęcia przedstawiające, kłócące się pary. Ich reakcje zostały oparte na badaniach EEG, które badają zdolność mózgu do skupienia  i nadawaniu bodźcom sensu. Dzięci z konfliktowych rodzin również bardziej emocjonalnie reagowały na uśmiech na zdjęciu.

„ Wzór sugeruje, że dzieci z domów o wysokim stopniu konfliktów stale szkolą się by być czujne na emocje, gwałtownie interpretują gniew lub szczęście, inaczej niż dzieci z domów o niskiej konfliktowości” – powiedziała prasie Alice Schermerhorn, autorka badania.

Naukowcy dalej badają, czy specjalne, zaburzone wyczulenie na okazywanie złości prowadzi w konsekwencji do problemów w relacjach społecznych w przyszłości.

Stare ostrzeżenia babć, żeby nie kłócić się przy dzieciach i upomnienia: „Tylko nie przy dziecku!” znowu nabierają znaczenia. Na pewne bywa to trudne i każdemu zdarza się kłótnia przy maluchu, ale warto mieć na uwadze, że dziecięca pamięć jest szczególnie wrażliwa, a nasze dorosłe kłótnie nie zawsze są zrozumiałe dla dziecka.