Nie pozwalajmy dzieciom kąpać się w fontannach! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Nie pozwalajmy dzieciom kąpać się w fontannach!

Nie pozwalajmy dzieciom kąpać się w fontannach!

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa pvproductions na Freepik

Chwile przyjemnej ochłody i zabawy mogą skończyć się poważną chorobą, a nawet mandatem.

Lato w pełni, a na dworze skwar. Nie dziwią więc rozstawione na ulicach kurtyny wodne, zraszacze w parkach, jak również dzieci, zażywające ochłody w fontannach. Ta z pozoru niewinna zabawa może się jednak skończyć poważnymi kłopotami zdrowotnymi, a GIS, jak co roku, przestrzega przed takimi kąpielami. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Fontanny uliczne – nie do kąpieli

Świętokrzyski GIS przypomina, że kąpiele w fontannie mogą się wiązać z potencjalnym zagrożeniem mikrobiologicznym, w związku z wodą pozostającą w zamkniętym obiegu. GIS informuje również, że kapanie się w fontannach, czy picie z niej wody, jest niezgodne z przeznaczeniem takiego obiektu, który jest obiektem dekoracyjnym. Najczęściej też woda w fontannach nie jest uzdatniana i dezynfekowana analogicznie jak w przypadku pływalni, a jej jakość nie podlega systematycznej kontroli. Dodatkowo mogą w niej występować zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty) oraz ludzi.

  • "Zagrożenia dla zdrowia mogą wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny/zbiornika, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała poprzez ręce lub trzymane w nich przedmioty do jamy ustnej. Ryzyko to jest mniejsze, gdy woda w fontannie jest dezynfekowana, gdy nie podlega recylkulacji oraz gdy odpływ wody ze zbiornika następuje w krótkim czasie, maksymalnie kilku godzin. W przypadku, gdy zbiornik tego rodzaju wykorzystywany jest jako brodzik (co nie powinno mieć miejsca) do wody mogą przenikać bakterie i grzyby będącej składnikami mikroflory powłok ciała, w tym S. aureus i dermatofity.
  • Innego typu zagrożenia mogą wiązać się z fontannami, których elementem jest ogólnodostępny otwarty zbiornik wody, do którego powraca woda z wychudzonego pod ciśnieniem strumienia. Pozostając w otwartym zbiorniku, może ona podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmani obecnymi w odchodach zwierzęcych miedzy innymi: E. coli, enterokoki jak również w wodzie mogą być wirusy (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium). W przypadku fontanny z systemem recylkulacji wody nie poddawanej jednocześnie uzdatnianiu ani dezynfekcji mogą one być obecne również w strumieniu wody fontanny.
  • Fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Istotnym zagrożeniem może być występowanie w aerozolu bakterii z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji mogą prowadzić do zachorowań na legionelozę (przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac). Zakażenie następuje drogą wziewną, zagrożenie stwarza więc samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu".

Woda z fontanny – pozornie czysta

Niewinnie wyglądająca woda z fontanny może niestety zawierać mnóstwo bakterii, a nawet jaja pasożytów. Co roku Sanepid ostrzega też, że woda w fontannie może zawierać bakterie salmonelli, bakterie kałowe i coli, ale także jaja i larwy pasożytów.

Okazuje się, że niewinne pluskanie w upalne dni, może mieć dość poważne skutki zdrowotne dla dziecka. Woda z fontanny może powodować:

  • Schorzenia dróg oddechowych
  • Zapalenia spojówek
  • Zakażenia gronkowcem lub paciorkowcami
  • Reakcje alergiczne – na przykład wysypka
  • Infekcje dróg moczowych i pęcherza
  • Grzybice stóp i choroby skóry

źródło: gov.pl

CZYTAJ TEŻ >> Co pić w upal, aby dobrze się nawodnić?