Opublikowany przez: monika.g 2017-02-06 16:58:46
Autor zdjęcia/źródło: Nieregularne miesiączki @ asier_relampagoestudio/Freepik
Kilka dni spóźnienia lub wystąpienie miesiączki 2-3 dni wcześniej niż zwykle nie świadczy jeszcze o problemach z nieregularnymi miesiączkami. Takie przesunięcia są normalne i przeważnie wynikają z niewielkich zaburzeń trybu życia, takich jak stres czy zmęczenie. Nieregularne miesiączki powinny cię jednak zaniepokoić gdy występują co miesiąc z inną częstotliwością, w różnych odstępach i z innym natężeniem, są zbyt skąpe lub za obfite.
Nieregularne miesiączki zwykle występują u młodych dziewczyn wchodzących dopiero w okres dojrzewania oraz u kobiet przed menopauzą. Wiąże się to w pierwszym przypadku z niedojrzałością układu hormonalnego i stabilizuje w ciągu pierwszych 2 lat miesiączkowania, natomiast w drugim przypadku z okresem stopniowego wygaszania pracy jajników.
Dojrzała kobieta powinna mieć cykle trwające od 25 do 35 dni. Za normę uznaje się krwawienie trwające od 3 do 5 dni. W każdym cyklu jego długość powinna być taka sama lub wahać się nieznacznie.
Jeśli różnice w długości są znaczne może to oznaczać zachwiania w gospodarce hormonalnej i problemy z owulacją prowadzące do niepłodności. Jeśli planujesz ciążę koniecznie powinnaś zgłosić się do lekarza w przypadku zaobserwowania u siebie nieregularnych miesiączek. Nawet jeśli nie planujesz w najbliższej przyszłości starać się o dziecko powinnaś zbadać przyczynę nieprawidłowości cykli miesiączkowych, ponieważ układ hormonalny ma wpływ na funkcjonowanie nie tylko układu rozrodczego, ale również na prawidłowe działanie całego organizmu.
W diagnozie najważniejszy jest wywiad ginekologiczny pozwalający określić możliwe przyczyny problemów z miesiączkowaniem. Niezbędne jest też wykonanie badania USG przezpochwowego, które pozwoli na wykrycie nieprawidłowości w budowie narządów płciowych. Następnie lekarz zleci badania hormonalne na określenie poziomów prolaktyny, estrogenów, progesteronu, FSH, LH, testosteronu. Jeśli te badania nie pozwolą na określenie przyczyny zaburzeń wykonuje się bardziej szczegółową diagnostykę obejmującą histeroskopię, czyli badanie budowy macicy, a także badanie głowy skierowane na wykrycie ewentualnych guzów mózgu i przysadki mózgowej, które mogą zaburzać pracę hormonów.
Jeśli przyczyną zaburzeń miesiączki nie są guzy, ani nowotwór to leczenie polega głównie na podawaniu leków hormonalnych, które uzupełniają naturalne braki w organizmie (LH, FSH) lub hamują zbyt dużą ilość przede wszystkim prolaktyny lub testosteronu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
87.105.*.* 2018.02.26 18:43
Czasami same sobie jesteśmy temu winne. Choroby o wiele rzadziej niż np. stres czy odchudzanie powodują zaburzenia miesiączkowania. Póxniej jest problem z zajściem w ciążę. Mój sposób na bezbolesne i regularne miesiączki, a także brak PMS, to olej z wiesiołka . Stosuję regularnie (z przerwą kiedy byłam w ciąży) i dzięki niemu zaszłam w ciążę.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.