Autor zdjęcia/źródło: photoxpress.com
Celem programu „eduBudzik. Nakręcamy edukację!“ jest wyrównywanie barier edukacyjnych, inspirowanie uczniów do odkrywania swoich mocnych stron i zainteresowań oraz wspieranie nauczycieli i rodzicóww motywowaniu dzieci do stałego rozwoju i rozbudzania pasji.
Idea programu eduBudzik
Wydawnictwo Nowa Era przeanalizowało bariery i potrzeby edukacyjne uczniów i nauczycieli w szkołach podstawowych. Wyniki badań pokazują, że zarówno w szkole, jak i w domu, dzieci napotykają na wiele czynników, które mogą wzmocnić lub osłabić ich naturalną chęć rozwoju i poznawania świata. Jeśli ciekawość ucznia nie jest odpowiednio pobudzana, jego motywacja spada i nauka – zamiast być fascynującą przygodą – staje się przykrym obowiązkiem.
Aby uniknąć takiego scenariusza, Nowa Era stworzyła program, integrujący nauczycieli, rodziców i same dzieci w edukacyjnej przygodzie. Program eduBudzik wskazuje, jak ważny dla rozwoju dziecka jest okres między 9 a 12 rokiem życia. To wówczas wrodzone pragnienie zdobywania wiedzy pobudza naturalną ciekawość i rozpala emocje odkrywcy. Warto wykorzystać ten potencjał w procesie nauczania – mówi psycholog Anna Resler-Maj – główny ekspert programu eduBudzik.
Przebieg programu eduBudzik
Pierwszy etap programu eduBudzik rozpoczął się we wrześniu i potrwa do końca listopada 2013. Ze szkół z 7 województw (podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego) wyruszy 11 dwudniowych ekspedycji naukowych do Warszawy i Krakowa.
Prawie 600 małym badaczom z 17 szkół będzie towarzyszyło 40 nauczycieli i 30 wolontariuszy Nowej Ery. Program ekspedycji naukowych został tak skonstruowany, aby pobudzić i „nakręcić” uczniów do intelektualnego działania.
Pierwszy dzień każdej wyprawy edukacyjnej zostanie poświęcony swobodnym doświadczeniom naukowym dzieci m.in w Centrum Nauki Kopernik.
Drugiego dnia wszyscy uczestnicy projektu wezmą udział w lekcji muzealnej w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy oraz w nieszablonowych zajęciach edukacyjnych na Uniwersytecie Dzieci. Zastanowią się, czy dinozaury mogły żuć gumę i dlaczego jabłko spadło Newtonowi na głowę? Dowiedzą się, dlaczego gwizdek gwiżdże, a mydło myje. Przestudiują budowę DNA, sposoby działania leków oraz historię powstawania oceanów i kontynentów.
Aby program eduBudzik przyniósł realną zmianę, swoim zasięgiem obejmuje całe środowisko rozwoju ucznia – czyli szkołę i dom, a kolejne działania skierowane są do rodziców i nauczycieli. Podczas licznych warsztatów, szkoleń, spotkań z psychologami i coachami, rodzice i nauczyciele zdobędą cenną wiedzę i wskazówki, jak odkrywać, motywować i wspierać młode talenty. Działania mają charakter lokalny i ogólnopolski.
Źródło: Informacja Prasowa