Opublikowany przez: Familiepl 2023-03-03 11:12:43
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Engin Akyurt on Unsplash
Naukowcy z Imperial School of Public Health, we współpracy z naukowcami z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), Uniwersytetu w São Paulo i Uniwersytetu NOVA w Lizbonie, przeprowadzili wyjątkowe badanie. Jego wyniki opublikowano w eClinicalMedicine.
Badanie dotyczy najbardziej wszechstronnej jak dotąd oceny związku między spożywaniem wysokoprzetworzonej żywności, a ryzykiem zachorowania na raka i częstszą śmiertelnością. W trakcie badania wykorzystano dane z UK Biobank do zebrania informacji na temat diety 200 000 dorosłych uczestników badania, w średnim wieku. Naukowcy monitorowali stan zdrowia uczestników przez 10 lat, analizując ogólne ryzyko zachorowania na jakikolwiek nowotwór, a także specyficzne ryzyko zachorowania na 34 rodzaje raka.
Żywnośc wysokoprzetworzona, czyli taka, która została poddana mocnej przeróbce w czasie produkcji. Jest ona ogólnodostępna, niedroga i smaczna. Możemy do niej zaliczyć między innymi płatki śniadaniowe, produkowane masowo paczkowane pieczywo, ciasta i przekąski, napoje gazowane i wiele, wiele innych.
To obszerne badanie naukowców z Imperial’s School of Public Health wskazało, że spożywanie wysokoprzetworzonej żywności wiązało się z większym ryzykiem zachorowania na raka, a szczególnie na raka jajnika i mózgu. Wiązało się ono również ze zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu raka, głównie raka jajnika i piersi.
Według naukowców na każde 10 procent wzrostu udziału wysokoprzetworzonej żywności w diecie danej osoby zwiększała się zachorowalność na raka ogółem o 2 procent, a na raka jajnika aż o 19 procent. Natomiast każdy 10-procentowy wzrost spożycia wysokoprzetworzonej żywności wiązał się również ze wzrostem śmiertelności z powodu raka ogółem o 6 procent, obok 16-procentowego wzrostu w przypadku raka piersi i 30-procentowego wzrostu w przypadku raka piersi.
Jeśli chodzi o śmiertelność, każdy 10-procentowy wzrost spożycia tego rodzaju żywności wiązał się również ze wzrostem śmiertelności z powodu raka ogółem o 6 procent, obok 16-procentowego wzrostu w przypadku raka piersi i 30-procentowego wzrostu w przypadku raka jajnika.
- To badanie dodaje coraz więcej dowodów na to, że żywność ultra przetworzona może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, w tym na ryzyko zachorowania na raka. Biorąc pod uwagę wysoki poziom konsumpcji wśród dorosłych i dzieci w Wielkiej Brytanii, ma to istotne implikacje dla przyszłych wyników zdrowotnych – powiedziała dr Eszter Vamos, główna autorka badania z Imperial College London’s School of Public Health. - Chociaż nasze badanie nie może udowodnić związku przyczynowego, inne dostępne dowody wskazują, że ograniczenie ultraprzetworzonej żywności w naszej diecie może przynieść ważne korzyści zdrowotne. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te ustalenia i zrozumieć najlepsze strategie zdrowia publicznego w celu ograniczenia powszechnej obecności i szkód związanych z ultraprzetworzoną żywnością w naszej diecie – dodała dr Eszter Vamos.
CZYTAJ TEŻ >> Tokspolazmoza oczna - jak się objawia?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Gabrysia_Kałka18 2023.03.07 10:51
Dlatego czasami lepiej poświęcić troszkę więcej czasu na przygotowanie samemu jakiś posiłków niż iść na łatwiznę, nie zawsze tak się da, ale kiedy jest możliwość lepiej zrobić wszystko w domku:)))
Gabrysia_Kałka18 2023.03.07 10:51
Dlatego czasami lepiej poświęcić troszkę więcej czasu na przygotowanie samemu jakiś posiłków niż iść na łatwiznę, nie zawsze tak się da, ale kiedy jest możliwość lepiej zrobić wszystko w domku:)))
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.