Opublikowany przez: Familiepl 2022-05-02 07:09:44
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Julia Dybina /Unsplash
Organizm dziecka nieustannie się rozwija, dojrzewa także jego system immunologiczny. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy odpowiedź systemu immunologicznego na bodźce zewnętrzne jest zbyt duża, co ma miejsce właśnie w przypadku objawów alergii u dziecka. Alergia u dziecka występuje wówczas, gdy system immunologiczny malucha zareaguje na alergen, czyli substancję, na która dziecko jest uczulone.
Małe dzieci, u których podejrzewamy alergię, mogą mieć wykonane testy z krwi. U tych starszych, powyżej 3. roku życia można natomiast wykonać już testy skórne. Badania wskazują też, że gdy jedno lub oboje rodzice maja alergię, prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dziecka wynosi niemal 70 procent. Ale objawy alergii u dziecka mogą nie być od początku oczywiste, dlatego dobrze wiedzieć, jak objawia się alergia na pyłki u dzieci.
Objawy alergii u dziecka czasem bywają nie charakterystyczne. Rodziców do wizyty u lekarza powinien skłonić przedłużający się, przeźroczysty katar, swędzenie oczu, czy częste kichanie. Jednymi z poważniejszych objawów alergii na pyłki u dziecka, czyli alergii wziewnych są natomiast inne objawy ze strony układu oddechowego takie jak: katar, kaszel, sapka, czy duszności. Alergia na pyłki u dziecka może też dawać objawy przypominające przeziębienie, czyli ogólne rozbicie, ból gardła, a nawet podwyższona temperatura około 38 stopni.
Alergia na pyłki u dziecka ma charakter sezonowy i nasila się w okresie wiosennym, szczególnie w suche i wietrzne dni. Wtedy właśnie pyłki są unoszone przez wiatr i dostają się z łatwością do wysuszonej błony śluzowej nosa. Tam podrażniają delikatną śluzówkę i wywołują reakcję obronną organizmu, który próbuje się ich pozbyć i wywołuje reakcję układu odpornościowego.
Objawy alergii na pyłki u dziecka mogą być bardzo męczące dla małego człowieka, a co bardzo ważne – nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Dlatego każde podejrzenie alergii na pyłki u dziecka należy skonsultować z lekarzem, który zleci testy i ewentualnie wdroży odpowiednie leczenie – przy pomocy leków lub zaproponuje odczulanie.
Ważne jest także, aby w przypadku alergii na pyłki u dziecka ograniczyć maluchowi kontakt z alergenem – czyli nie wietrzyć często mieszkania, gdy za oknem jest wysokie stężenie pyłków, ograniczyć spacery do parków i na łąki, a także często przemywać twarz dziecka po powrocie ze spaceru czy zabawy na dworze.
Bibliografia:
Choroby alergiczne u dzieci, Adam J. Sybilski, Medical Education
Alergia u dzieci: jak rodzice mogą pomóc choremu dziecku / Bodo Niggemann, Ulrich Wahn, Wydaw. Lekarskie PZWL 2001
Alergia w rodzinie: jak rozwiązać rodzinne problemy z alergią, astmą, nietolerancją pokarmową oraz dolegliwościami towarzyszącymi / Robert W Sears, William Sears, Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja, 2020
CZYTAJ TEŻ >> Szukasz prezentu na Dzień Dziecka 2022? Zobacz zestawienie najciekawszych!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.