Dziecko pijąc z kubeczka korzysta ze wszystkich mięśni ust, policzków, żuchwy i języka. Podczas prawidłowego picia wargi, policzki oraz pozostałe części twarzy uczestniczą w dozowaniu płynu i szczelnym utrzymaniu brzegu kubka. Wargi maluszka próbują być szczelne, by uniknąć zalania się oraz dozują odpowiednią ilość płynu, by nie dopuścić do zakrztuszenia. Dzięki temu ich ruchy są coraz bardziej precyzyjne. Doskonalą się również siła i aktywność mięśni twarzoczaszki oraz regulacja połykania i oddychania. To bardzo istotne ze względu na rozwój mowy oraz zapobieganie pojawieniu się ewentualnych wad wymowy oraz zgryzu w wieku późniejszym.
Od kiedy kubek niekapek dla dziecka?
Zdania są podzielone. Jedni uważają, że należy poczekać, aż dziecko będzie samo umiało trzymać kubek, czyli gdy skończy 5-6 miesiące, gdy inni twierdzą, że należy próbować jak najwcześniej, nawet po trzecim miesiącu życia dziecka. Kubki niekapki, chociaż nie mają skomplikowanej konstrukcji sporo kosztują, nawet 40 czy 50 złotych za sztukę. Poświęć dłuższą chwilę na dokładne przemyślenie zakupu. Na rynku znajdziesz różne modele ze względu na kryteria wiekowe, już od 3 miesięcy. Jeżeli twoje dziecko ma roczek i dotąd piło tylko z butelki, nie sugeruj się informacjami na opakowaniu, ale tym, że jest to pierwszy niekapek twojego dziecka. Kupujesz więc taki, jaki kupiłabyś półroczniakowi, który jest przyzwyczajony tylko do smoczka butelki. A po kilku tygodniach możesz zmienić model na bardziej skomplikowany.
Najlepszy kubek niekapek dla dziecka
Wybór kubka niekapka nie może być przypadkowy, oczywiście nikt nie da nam gwarancji, że przy stosowaniu się do pewnych wytycznych zakup będzie strzałem w dziesiątkę, ale zawsze warto zminimalizować ryzyko porażki. Na co powinnyśmy zwrócić uwagę.
- Miękki, silikonowy ustnik. Dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z kubkiem niekapkiem będą miały jeszcze namiastkę butelki ze smoczkiem. Ustnik powinien być raczej dosyć długi i elastyczny, aby dziecko nie miało problemu z jego uchwyceniem. Z czasem, kiedy maluch podrośnie i nabierze wprawy w takim piciu, możesz wybrać bardziej płaski i twardy. Końcowe modele będą przypominały prawdziwy kubek albo miały słomkę.
- Łatwość uchwycenia. Uchwyty muszą być na tyle duże, aby malutkie rączki bez problemu go chwyciły. Najlepiej, gdy uchwyty znajdują się na całej długości kubka. Przydadzą się też gumowe osłonki, zapobiegające ślizganiu się dziecięcych rączek.
- Zakręcana pokrywka. Zmniejszy to ryzyko podniesienia przez malucha wieczka przykrywki i wylania całej zawartości kubka na siebie.
- Stopień wyciekania płynu. W niektórych niekapkach od razu po ich przechyleniu napój wycieka, inne nie przepuszczają zawartości bez silnego zassania. Pierwszy model warto kupić dla starszego dziecka, drugi będzie bardziej odpowiedni dla maluszka. Jeśli zdecydujemy się na pierwszy model, to warto wybrać taki, który ma specjalnie wyprofilowane dno i nawet postawiony niedbale przez dziecko, wraca do pozycji pionowej.
- Łatwość mycia. Higiena kubka niekapka ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka. Niestety, niektóre kubki są ładne, wręcz stylowe, ale ich mycie jest trudne.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pożegnanie z „pierwszym przyjacielem”>>