Osłabienie cieplne u dziecka: OBJAWY i zapobieganie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Osłabienie cieplne u dziecka: OBJAWY i zapobieganie

Osłabienie cieplne u dziecka: OBJAWY i zapobieganie

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik

Latem najmłodszym może grozić nie tylko udar, ale również osłabienie cieplne. Zobacz, czy to jest niebezpieczne dla dziecka.

Osłabienie cieplne lub wyczerpanie cieplne u dziecka to poważne zagrożenie dla zdrowia, które może wystąpić w wyniku długotrwałego narażenia na wysoką temperaturę i niedostateczne nawodnienie organizmu. W przypadku dzieci, które mają mniejszą zdolność do regulacji temperatury ciała w porównaniu do dorosłych, osłabienie cieplne lub wyczerpanie cieplne u dziecka może mieć poważne konsekwencje. Jakie są objawy, jak zapobiegać oraz co robić, gdy się pojawi?

Osłabienie cieplne / wyczerpanie cieplne – jak się objawia?

Z wyczerpaniem cieplnym /osłabieniem cieplnym u dziecka mamy do czynienia, gdy z powodu długiego przebywania na słońcu w organizmie następuje nadmierna utrata płynów i soli. Może wówczas nastąpić spadek ciśnienia krwi, objawiający się silnym zmęczeniem i wyczerpaniem.

Jak się objawia wyczerpanie cieplne / osłabienie cieplne u dziecka? U dzieci może wystąpić:

* zwiększone pocenie się;
* brak sił;
* zimna, blada i wilgotna skóra;
* szybkie ale słabo wyczuwalne tętno;
* nudności lub wymioty;
* zasłabnięcia.
* ból głowy i zawroty.

Co robić w przypadku wyczerpania cieplnego / osłabienia cieplnego u dziecka?

Jeśli zaobserwujemy u dziecka objawy wyczerpania cieplnego / osłabienia ciepłego, należy je szybko przenieść w chłodne i zacienione miejsce, napoić. Możesz też spróbować schłodzić ciało dziecka poprzez okładanie go chłodnymi ręcznikami, kąpiel w chłodnej (nie zimnej!) wodzie.

Jeśli jednak w ciągu pół godziny złe samopoczucie dziecka nie minie lub jego stan będzie się pogarszał, może istnieć podejrzenie udaru cieplnego i należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie. 

Aby zapobiegać osłabieniu cieplnemu / wyczerpaniu cieplnemu u dzieci, zwróćmy uwagę na:

  1. Zapewnienie dziecku odpowiedniego schronienia przed słońcem i upałem. Dzieci w gorące dni powinny przebywać w zacienionych i chłodnych miejscach.  Jeśli to konieczne, używaj w domu klimatyzacji lub wentylatorów, aby obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń.
  2. Latem ubierajmy dzieci w lekkie i przewiewne ubrania, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się organizmu. Unikaj ubrań z materiałów syntetycznych, w ciemnych kolorach, które mogą utrudniać odparowywanie potu i regulację temperatury.
  3. Upewnij się, że dziecko pije odpowiednią ilość płynów - to kluczowe w zapobieganiu osłabieniu cieplnemu. Zachęcaj dzieci do picia wody, koktajli owocowych lub innych napojów, które pomagają utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Unikaj napojów zawierających dużą ilość cukru, ponieważ mogą one prowadzić do odwodnienia.
  4. Unikanie aktywności fizycznej w godzinach największego nasłonecznienia i ciepła. Ograniczanie intensywnej aktywności fizycznej na zewnątrz w czasie największego nasłonecznienia może pomóc w uniknięciu osłabienia cieplnego. Na spacery lub zabawy na placach zabaw wybieraj godziny poranne lub wieczorne, kiedy temperatura jest niższa, aby umożliwić dzieciom uprawianie sportu lub zabawy na świeżym powietrzu.

CZYTAJ TEŻ >> Wybierasz się nad morze? ZOBACZ ten FILM!