Ospa wietrzna u dzieci, czyli tzw. wiatrówka przenoszona jest przez wirusa drogą kropelkową, a także przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów. To właśnie dlatego najczęściej chorują na nią przedszkolaki, które niezwykle często zarażają się nią nawzajem. Ospa ujawnia się zwykle po dwóch- trzech tygodniach od zakażenia co sprzyja roznoszeniu wirusa.
Ospa u dzieci – OBJAWY
- Początkowo wskazują na przeziębienie: gorączka, katar, drażliwość.
- Pojawia się wysypka: na tułowiu, a następnie na całym ciele.
- Na początku to tylko plamki, a potem wypełnione płynem surowiczym krostki.
>>> Czytaj też: Czy należy bać się ospy u dziecka?
Ospa u dzieci – WYSYPKA
W obchodzeniu się z wysypką podczas ospy przyda się z pewnością kilka rad doświadczonych rodziców. Po pierwsze obetnij dziecku paznokcie, zadbaj o higienę rąk. Małemu dziecku możesz zakładać na noc rękawiczki bawełniane. Po drugie jeśli dziecko ma też wysypkę w miejscach intymnych pozwól mu się wykąpać w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku. Pamiętaj nie myj dziecka gąbką. Poza tym kąp dziecko codziennie w roztworze nadmanganu potasu (jasnoróżowy kolor wody). Po trzecie dbaj o dużą ilość płynów, a jeśli dziecko ma krostki w buzi niech nie będą to napoje kwaśne, czy herbaty. Tak samo przy jedzeniu. Sprawdzą się potrawy o papkowej konsystencji, ale nie powinny być drażniące, czy kwaśne.
Ospa u dzieci – LECZENIE
Tutaj trzeba po prostu wybrać się na wizytę u lekarza, który przepisze odpowiedni lek przeciwhistaminowy. Zdarza się, że dziecku podaje się również leki uspokajające, ponieważ w wyniku przebiegu choroby może być bardzo rozdrażnione i może mieć problemy ze snem. Pamiętaj też, że choroby można uniknąć dzięki szczepieniom, które niestety nie są uwzględnione w obowiązkowym koszyku szczepień. Z drugiej strony zdaniem wielu lekarzy lepsze jest przejście choroby w wieku dziecięcym niż w dorosłym.