Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Redakcja Familie
Redakcja
2019-04-08 08:54:32
Autor zdjęcia/źródło: Mat. partnera artykułu
Brak higieny, nieodpowiednie czyszczenie soczewek i pojemniczków, czy wreszcie zbyt długi czas noszenia jednych soczewek to tylko część błędów jakie popełniają pacjenci. Badania wykazały, że aż 50-70% pojemników, w których przechowywane są soczewki, jest zanieczyszczonych mikroorganizmami. Co prawda istnieją pojemniki pokrywane srebrem, w celu redukcji namnażania się drobnoustrojów, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że nawet najlepsze rozwiązania technologiczne nie zastąpią stosowania się do zaleceń lekarskich i zdrowego rozsądku.
Płyny wielofunkcyjne przeznaczone do pielęgnacji soczewek stały się niezwykle modne, gdyż są wygodne w użytkowaniu. Należy przyznać, iż wprowadzenie ich na rynek było niejako krokiem milowym znacznie upraszczającym procedurę mycia soczewek. Nowoczesne płyny służą do czyszczenia, dezynfekcji, przechowywania, płukania i nawilżania szkieł kontaktowych.
Na rynku pojawiły się również płyny, które umożliwiają czyszczenie soczewek „bez pocierania i spłukiwania”. Wydawałoby się, że to kolejny „milowy krok”… Nic bardziej mylnego! Badania udowodniły, że mycie soczewek bez pocierania i spłukiwania jest najmniej efektywne. Te dwie proste procedury (czyli mycie soczewek przez pocieranie i spłukiwanie) eliminują aż 99% bakterii, 75% grzybów i 89% ameb (Acanthomoeba). W taki sposób można znacznie zmniejszyć ryzyko powikłań takich jak zakażenie powierzchni oka. Płyny nowej generacji (z systemem podwójnej dezynfekcji) jeszcze lepiej radzą sobie z eliminacją grzybów i Acanthamoeba. Można spotkać się również z systemami oksydacyjnymi (których składnikiem jest woda utleniona), polecanymi dla osób uczulonych na konserwanty zawarte w innych płynach.
Można pokusić się o stwierdzenie, że w chwili obecnej istnieje 7 grzechów głównych, jakie nagminnie popełniają użytkownicy soczewek kontaktowych. Należą do nich:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.