Kobiety starające się o dziecko, ale również te, które unikają ciąży, a zdarzył im się stosunek w czasie dni płodnych, chciałyby jak najszybciej wiedzieć czy są w ciąży czy nie. U niektórych przyszłych mam objawy ciąży można zauważyć już po tygodniu od zapłodnienia, ale są to nieliczne przypadki. Zwykle pierwsze dni ciąży przebiegają bezobjawowo. Zapłodnienie, zagnieżdżenie się zarodka i pierwsze dni nowo powstającego życia odbywają się w ciszy i ukryciu. Istnieje jednak kilka sygnałów jakie wysyła ciało kobiety w początkowej fazie ciąży, które zwykle dostrzega ona, gdy już wie na pewno, że jest w ciąży. Da się je jednak wyodrębnić i zauważyć wcześniej, ale
Pierwsze dni ciąży - objawy
Zanim nastąpi zauważalne i typowe dla ciąży zatrzymanie miesiączki czekają Cię 2 tygodnie niepewności. Tyle właśnie przy trwającym 28 dni cyklu miesiączkowym wynosi czas od owulacji, czyli zapłodnienia do chwili spodziewanej miesiączki, która w przypadku ciąży nie nastąpi. Niektóre testy ciążowe o wysokiej czułości wykryją podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej>> w moczu już po 6-7 dniach od zapłodnienia. Obserwując swój organizm możesz dostrzec te sygnały świadczące o ciąży jeszcze przed wykonaniem testu oraz wizytą u lekarza.
Pamiętaj jednak, że każda ciąża jest inna, a nawet kolejna ciąża u tej samej kobiety może się różnić od poprzedniej. Dlatego nie wszystkie z tych objawów muszą u Ciebie wystąpić. Nie zawsze muszą one też świadczyć tylko i wyłącznie o ciąży. Mogą być również objawami rozwijającej się choroby czy infekcji. Dlatego nazywa się je niepewnymi objawami ciąży. Jeśli jednak nie ustępują lub się nasilają powinnaś je skonsultować z lekarzem w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.
Pierwsze dni ciąży - zmienne nastroje
W jednej chwili dopada Cię smutek, a za kilka minut już jesteś radosna jak skowronek. Rozmawiasz normalnie z partnerem, by za chwilę na niego nawrzeszczeć, że odłożył książkę w niewłaściwe miejsce na półce. Takie huśtawki nastrojów i ogólne rozdrażnienie w pierwszych dniach ciąży spowodowane są działaniem hormonów, głównie progesteronu, gonadotropiny kosmówkowej, prolaktyny i kortyzolu.
Pierwsze dni ciąży – wilczy apetyt i jego brak
W początkach ciąży zmienny jest również apetyt. Raz masz ochotę zjeść konia z kopytami, a innym razem nie jesteś w stanie przełknąć nawet suchej bułki mimo, że czujesz głód. Możesz też w ogóle nie odczuwać głodu. Już od pierwszych chwil mogą się również pojawić mdłości. Ciążowe zachcianki to raczej późniejszy etap ciąży i wbrew obiegowej opinii wcale nie taki typowy dla wszystkich przyszłych mam.
Pierwsze dni ciąży - co z tymi piersiami?
Pod wpływem zmian w stężeniu estrogenów i progesteronu następuje powiększenie i obrzmienie piersi, które stają się przez to tkliwe i bolesne. Następuje w nich rozrost i powiększenie gruczołów, które przygotowują się do produkcji pokarmu. W czasie ciąży zwiększa się również ilość limfy i krwi, więc naczynia krwionośne się powiększają. Uwidacznia się to na piersiach w postaci widocznych pod skórą sieci niebieskich żyłek. Brodawki stają się ciemniejsze i bardziej widoczne.
Pierwsze dni ciąży - wiecznie zmęczona
Ciąża to ogromny wysiłek dla organizmu, nic więc dziwnego, że możesz czuć się zmęczona już na samym jej początku. W pierwszych tygodniach ciąży następuje najbardziej intensywny wzrost zarodka, tworzą się wszystkie narządy i układy organizmu. Zmęczenie w pierwszych dniach ciąży różni się tym od zwykłego zmęczenia, że nie mija po odpoczynku. Nawet po przespaniu całej nocy możesz obudzić się nadal zmęczona i senna.
Pierwsze dni ciąży - brak miesiączki lub plamienie implantacyjne
Jeśli masz regularne miesiączki wystąpienie któregoś z wyżej wymienionych objawów połączone z brakiem okresu może, ale nadal nie musi świadczyć o ciąży. W dniu spodziewanej miesiączki może też pojawić się krwawienie implantacyjne związane z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy, które możesz uznać za miesiączkę. Da się je jednak odróżnić od miesiączki tym, że trwa krócej, jest mniej intensywne i zwykle nie towarzyszą mu bóle w dole brzucha.
Pewność, że jesteś w ciąży może Ci dać tylko wizyta u ginekologa i zbadanie poziomu hormonu beta HCG. Wizyta taka powinna się odbyć dopiero po terminie spodziewanej miesiączki, która nie wystąpiła.