Opublikowany przez: ULA 2011-09-08 15:58:42
Autor zdjęcia/źródło: Sxc.hu
dr hab. med. Krystyna Mikiel-Kostyra
Gdy byłaś w ciąży Ty i Twój partner najprawdopodobniej przygotowywaliście się teoretycznie do opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Była to przyszłość w waszej wyobraźni. Aż wreszcie przyszedł ten dzień! Rodzi się Wasze dziecko. Teraz teorię trzeba zastosować w praktyce.
Wyobraźcie sobie sytuację optymalną: poród przebiegł prawidłowo, nie otrzymałaś środków farmakologicznych zwalczających ból porodowy, dziecko urodziło się zdrowe, nie wymagało odsysania wydzieliny i wód płodowych z buzi, osoby asystujące przy porodzie stosują współczesne zasady opieki poporodowej i zgodnie z nimi osuszone z wód płodowych dziecko kładą na Twojej klatce piersiowej, abyś mogła je przytulić - prawdopodobnie będzie to jeden z najwznioślejszych momentów w Twoim życiu! Ciesz się nim w pełni. Pozwól sobie na wszystkie wzruszenia i emocje, jakie mogą Ci się przydarzyć. Płacz albo śmiej się, przytulaj dziecko i mów do niego, albo obserwuj je w skupieniu. Bądź sobą. Jeśli ojciec dziecka jest przy Tobie, przeżywajcie te chwile razem, stwórzcie jedność
TAK!
Bezpośrednio po urodzeniu dziecko powinno pozostać z Tobą do zakończenia pierwszego karmienia piersią.
Karmienie piersią zaraz po urodzeniu dziecka jest bardzo ważne. Badanie lekarskie, ważenie, mycie i inne zabiegi mogą poczekać, jeżeli lekarz uzna, że stan Twój i dziecka na to pozwala.
Maluch ogrzewany Twoim ciałem zaczyna postrzegać świat jako miejsce dla siebie bezpieczne. Staje się coraz pew niejszy i coraz bardziej aktywny. Otwiera oczy. Coraz energiczniej się porusza. Pod koniec pierwszej godziny życia zaczyna szukać czegoś do jedzenia. Chwyta ustami własną piąstkę lub Twoją skórę. Jest gotowy do karmienia. W tych okolicznościach – zwykle tylko z niewielką pomocą naprowadzony na brodawkę sutkową – łapie pierś i zaczyna ją energicznie ssać. Jeśli nie stanie się to zupełnie spontanicznie, postaraj się przypomnieć sobie opisane poniżej rady i trochę pomóż dziecku uchwycić pierś.
Po rozpoczęciu karmienia Twoje emocje zaczną opadać. Powinnaś zadbać, aby Tobie i dziecku było wygodnie oraz ciepło. Poproś o poprawienie poduszki, trzymaj dziecko blisko siebie całym brzuszkiem przytulone do Twojego ciała. Pozwól mu ssać tak długo jak zechce, aż uśnie lub samo puści pierś.
Ciebie zapewne również w tym czasie ogarnie senność. Zaczynacie swoje współistnienie jak dwie połówki jednej całości – to się przydarza tylko matce i jej dziecku.
Rzadko się zdarza, aby karmienie bezpośrednio po porodzie było niemożliwe. Jeśli jednak tak się stanie, nie martw się! Dziecko będzie z Tobą trochę później. Powinnaś wiedzieć, jak „zorganizować” każde kolejne karmienie, aby przebiegło prawidłowo i było skuteczne.
Na co powinnam zwrócić uwagę przed każdym karmieniem piersią?
Przed karmieniem dziecka lub odciąganiem pokarmu umyj dokładnie ręce mydłem! Prawidłowa higiena rąk zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby infekcyjne, zwłaszcza biegunkę i zakażenia dróg oddechowych. Wystarczy dokładne, 1—2-krotne mycie rąk zwykłym mydłem przez około 0,5—1 minuty (pamiętaj o przestrzeniach między palcami).
Piersi wystarczy natomiast myć dokładnie raz na dobę podczas kąpieli całego ciała. Nie musisz ich myć przed każdym karmieniem dziecka.
Wybierz pozycję wygodną dla ciebie i dziecka, a następnie prawidłowo przystaw je do piersi.
Udane karmienie jest zawsze wynikiem dobrego współdziałania matki z dzieckiem. Jest was dwoje, ale podczas karmienia tworzycie całość. Aby z Twojej piersi płynął pokarm, maluch musi dobrze ssać. Skutecznie ssące dziecko pobiera tyle pokarmu, ile potrzebuje do prawidłowego wzrastania i rozwoju, a tym samym stymuluje piersi matki do wytwarzania mleka w ilości dostosowanej do jego potrzeb. Zanim przystąpisz do karmienia, postaraj się pamiętać o kilku opisanych poniżej zasadach.
Kiedy powinnam karmić malucha?
TAK!
Karm Twoje dziecko piersią „na żądanie”, czyli zawsze, gdy samo zaczyna dawać ci znać, że chce jeść. Nie czekaj aż zacznie płakać.
Noworodek jest gotowy do karmienia zawsze, kiedy jest w stanie czuwania, czyli nie śpi. Zauważysz wówczas, że jego oczy szybko się poruszają pod zamkniętymi powiekami albo próbuje je otwierać, zaczyna wykonywać ssące ruchy ustami i słyszysz odgłosy ssania. Maluch jednocześnie kręci głową, próbuje ssać piąstkę, może zacząć lekko kwilić.
Płacz jest już późnym objawem głodu, dlatego staraj się do niego nie doprowadzać. Poirytowane, płaczące dziecko jest znacznie trudniej prawidłowo przystawić do piersi niż spokojne, lekko rozbudzone.
Czy dziecku jest wygodnie?
Twoje dziecko najlepiej będzie się czuło rozebrane, przytulone do Twojej ciepłej skóry i otulone kocykiem, aby nie zmarzło. Jeśli takie karmienie Ci nie odpowiada, ubierz je w śpioszki. Pamiętaj jednak, aby mu zapewnić pełną swobodę ruchów. Z pewnością będzie się chciało dopasować swoim ciałem do Twojego ciała.
Naucz się trzymać dziecko pewnie, dobrze podparte i w linii prostej (z dobrze podpartym kręgosłupem). Obejrzyj zdjęcia w tym rozdziale przedstawiające dzieci podczas karmienia piersią. Wypróbuj różne pozycje. Możesz je ćwiczyć ze śpiącym dzieckiem.
Prawdopodobnie po porodzie będziesz chciała karmić Twojego malucha na leżąco. Jednak w tej pozycji jest najtrudniej kontrolować wszystkie szczegóły dobrego przystawiania dziecka do piersi. Zobacz na zdjęciu, jak karmiąca mama obiema rękami dobrze podpiera dziecko.
Czy Tobie jest wygodnie?
Przygotuj sobie miejsce do karmienia w wybranej, wygodniej pozycji. Podeprzyj kręgosłup i ręce poduszkami, kocem lub zwiniętym szlafrokiem. Nie „spinaj” się jak kierowca, który pierwszy raz usiadł za kierownicą samochodu. Rozluźnij się, postaraj się kontrolować napięcie mięśni – zwłaszcza karku, barków i rąk.
Czy dziecko ma łatwy dostęp do piersi?
Podczas karmienia możesz być rozebrana albo tylko odsłonić dokładnie pierś, aby nie przeszkadzało wam ubranie. W wybranej pozycji poćwicz prawidłowe przytrzymywanie piersi. Pamiętaj, aby pierś podtrzymywać od spodu czterema palcami i nie ściskać jej kciukiem położonym na wierzchu. Palce powinny być ułożone poza otoczką brodawki sutkowej (tzn. ciemną skórą wokół brodawki).
Karmienie piersią jest łatwiejsze, gdy kobieta nosi odpowiednie ubranie. Bardzo dobrze sprawdzają się rozpinane bluzki albo takie, które można łatwo podwinąć. Postaraj się zakupić specjalny biustonosz z odpinaną miseczką, w przeciwnym razie konieczne będzie całkowite zsuwanie ramiączka. Należy wybierać modele bawełniane, przewiewne, dobrze podtrzymujące biust, na szerokich ramiączkach. Zapięcie miseczki powinno dać się odpiąć bez trudu jedną ręką. Twoje ubranie nie może przeszkadzać dziecku w uchwyceniu brodawki.
Źródło: Pierwsze 2 lata życia dziecka; Alicja Chybicka (red.), Anna Dobrzańska (red.), Jerzy Szczapa (red.), Jacek Wysocki (red.); Medycyna Praktyczna, Kraków 2010
Tekst pochodzi z serwisu Medycyna Praktyczna: Lekarze pacjentom - pediatria
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.