Opublikowany przez: Magda Prokop-Duchnowska
Za zatrzymanie miesiączki po porodzie odpowiada prolaktyna, która stymuluje produkcję pokarmu, blokując przy tym aktywność jajników. W efekcie, kobieta, która karmi piersią 5-6 razy w ciągu doby - w tym również w nocy - zapewnia sobie naturalną antykoncepcje. Oczywiście pod warunkiem, że dziecko nie je ani nie pije niczego poza mlekiem mamy, a przerwy między karmieniami nie przekraczają 4 godzin w ciągu dnia oraz 6 godzin w nocy. Kobiety karmiące piersią mogą spodziewać się pierwszego krwawienia miesiączkowego po zakończeniu karmienia lub też w przypadku, gdy karmienie nie jest już tak częste - czytamy na ForumGinekologiczne.pl.
Płodność bez miesiączki
A jak to wygląda u mam, które podają dziecku pierś rzadziej niż 5-6 razy w ciągu doby, robią dłuższe przerwy między karmieniami lub też nie karmią piersią w ogóle? We wszystkich tych przypadkach miesiączka powraca po około 5-8 tygodniach po porodzie.
Należy jednak pamiętać, że gwarantowany okres niepłodności obejmuje tylko 3 pierwsze tygodnie. Brak okresu nie oznacza bowiem braku owulacji! Ponieważ w standardowym cyklu do owulacji dochodzi ok. 2 tygodnie przed miesiączką, bywa, że komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia, mimo że nie wystąpiło jeszcze pierwsze krwawienie. To dlatego zdarza się, że świeżo upieczona mama zachodzi w ciąże przed pojawieniem się pierwszej menstruacji.
Pierwsza miesiączka po porodzie - kiedy? |
Zapobieganie ciąży
Co robić, by uniknąć takiej sytuacji? Można udać się do lekarza, który przepisze "skrojoną na miarę" antykoncepcję. Jednak czy warto? Do mediów coraz częściej przeciekają informacje na temat szkodliwości pigułek hormonalnych. Udar mózgu, zakrzepica żył, trądzik, łojotok, łysienie, nudności czy grzybica pochwy to tylko część powikłań, jakie może powodować stosowanie tej formy antykoncepcji.
Jeśli mimo to, świeżo upieczona mama zdecyduje się na przyjmowanie hormonów, powinna najpierw skonsultować się z ginekologiem, który zleci wykonanie badań pomocnych przy dobraniu odpowiedniego rodzaju pigułek. Dla mam karmiących przeznaczone są specjalne tabletki antykoncepcyjne, które w odróżnieniu od tabletek stosowanych u kobiet niekarmiących piersią - zawierają wyłącznie jeden składnik hormonalny jakim jest progestagen. Nie zawierają natomiast estrogenów, przez co są bezpieczne dla dziecka - mówi na łamach Mamazone Agnieszka Antczak Judycka - ginekolog położnik ze szpitala Mazovia. Lekarka dodaje, że obok pigułek hormonalnych można stosować wkładki wewnątrzmaciczne oraz specjalne zastrzyki antykoncepcyjne, które wykonuje się co 3 miesiące.
Obserwacja ciała
Równie skutecznym, a jednocześnie korzystniejszym dla zdrowia sposobem na uniknięcie poczęcia kolejnego dziecka jest obserwacja ciała, a konkretnie - sygnałów mówiących o płodności bądź niepłodności kobiety.
W przypadku niepełnego karmienia piersią, obserwacje należy rozpocząć zaraz po połogu. W tym celu każdego ranka, o tej samej porze (np. o 7.00) mierzymy temperaturę ciała (najlepiej w pochwie lub odbycie). Robimy to przy użyciu specjalnego termometru owulacyjnego. Poszczególne temperatury skrupulatnie notujemy.
Główne objawy płodności tj. zbliżającej się owulacji to podwyższona przez co najmniej 3 dni temperatura, duża ilość przejrzystego, rozciągliwego śluzu oraz towarzyszące mu uczucie wilgotności w pochwie. W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z sygnałów należy odłożyć współżycie na inny dzień.
Po jakim czasie od porodu odwiedzić ginekologa? |
Pierwsza miesiączka
Wiemy już, że termin powrotu miesiączki to indywidualna sprawa każdej mamy. Pytanie tylko jak poznać, że mamy do czynienia z okresem, a nie np. z krwawieniem śródcyklicznym? Natychmiastowy kontakt z lekarzem jest konieczny w przypadku, gdy krew pojawia się nagle, płynie obficie i towarzyszą jej niepokojące objawy - gorączka, ból brzucha lub ogólne osłabienie.
Ale uwaga! Zdarza się, że pierwsze popołogowe okresy znacznie różnią się od tych, które miały miejsce przed narodzinami dziecka. Dlatego silny ból i obfite krwawienie nie zawsze zwiastują problemy. Możliwe, że już po kilku cyklach wszystko wróci do normy.
Wiele kobiet narzeka na nieregularne poporodowe cykle, jednak one również - przynajmniej przez jakiś czas po zakończeniu połogu - mają prawo wydłużać się bądź skracać. Niekiedy organizm świeżo upieczonej mamy na skutek rewolucji jaką jest poród, potrzebuje naprawdę dużo czasu na odzyskanie dawnej kondycji.
Na szczęście bywają i zmiany na lepsze. U niektórych kobiet - na skutek narodzin dziecka - zmniejszają się dolegliwości bólowe związane z okresem menstruacji. Bolesność miesiączkowania ma wiele przyczyn, ale ma też związek z budową szyjki macicy. Po porodzie to ujście zwykle jest rozszerzone i dlatego okres jest mniej bolesny. Czasem kobiety mają mikroogniska endometriozy przez zajściem w ciążę, a po porodzie ulegają one już załagodzeniu - czytamy w serwisie Ebobas.
Kiedy do lekarza?
Niepokojącym objawem jest brak miesiączki po 5 miesiącach od odstawienia dziecka od piersi. W takim przypadku należy skonsultować się z ginekologiem w celu ustalenia czy na skutek pojawienia się niepoprzedzonej krwawieniem owulacji, nie doszło przypadkiem do kolejnego poczęcia.
Innymi przyczynami braku okresu są torbiel jajnika lub zaburzenia ze strony gospodarki hormonalnej. Częstą przypadłością świeżo upieczonych mam jest podwyższony poziom prolaktyny. W takim przypadku najlepszym sposobem na przywrócenie normalnych cykli, a więc również miesiączki będzie leczenie farmakologiczne, mające na celu obniżenie poziomu tego hormonu.
w ciągu kilku dni |
|
1,9% |
w ciągu kilku tygodni |
|
36,3% |
w ciągu kilku miesięcy |
|
61,9% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
93.157.*.* 2017.09.11 18:29
"Główne objawy płodności tj. zbliżającej się owulacji to podwyższona przez co najmniej 3 dni temperatura, duża ilość przejrzystego, rozciągliwego śluzu oraz towarzyszące mu uczucie wilgotności w po chwilę." w To zdanie wprowadza czytelniczki w błąd, ponieważ temperatura podnosi się już PO owulacji. I gdy kobieta zaobserwuje podwyższona temperaturę może już być w ciąży! 20 dni podwyższonej temperatury potwierdza ciążę i nawet nie trzeba już robić testu ciążowego
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.