Dziecko potrzebuje snu, jest on bardzo ważny dla jego prawidłowego rozwoju. Jednak usypianie dziecka to nie taka prosta sprawa, malec może być bardzo zmęczony i tym bardziej nie dawać się uspać.
Niemowlę i małe dziecko potrzebuje 14-18 godzin snu na dobę (łącznie z drzemkami w ciągu dnia).
To bardzo dużo i można pomyśleć, że maluch niemal cały czas śpi. Nie jest to jednak takie proste, bo sen dziecka jest zupełnie inny od snu dorosłego. Fazy snu malucha są bardzo krótkie i bardzo szybko się zmieniają. Dziecko w głęboki sen zapada na krótko, a w jego śnie przeważa faza snu płytkiego, w czasie której malec bardzo łatwo się wybudza. Jeśli dziecko się przebudzi nie potrafi samo z powrotem zasnąć, potrzebuje pomocy rodzica.
Tak samo malec nie umie również sam zasnąć, gdy jest zmęczony. Nawet jeśli nie ma już siły się bawić to nie zaśnie samodzielnie, potrzebuje odpowiedniej stymulacji. Jednak, aby udało się dziecko uśpić rodzice muszą rozpoznać już najwcześniejsze oznaki zmęczenia u dziecka. Przegapienie właściwego momentu sprawi bowiem, że malec będzie marudny, rozdrażniony i usypianie będzie trwało dużo dłużej, bo malcowi będzie coraz trudniej się wyciszyć i zasnąć.
Z drugiej jednak strony, gdy dziecko nie jest jeszcze śpiące nic nie da wyciszanie go, kołysanie i usypianie. Jak więc rozpoznać, że dziecko chce spać?
Oznaki senności u niemowlaka
Noworodek i kilkumiesięczne niemowlę, które ma jeszcze bardzo ograniczone metody komunikowania swoich potrzeb zmęczenie będzie okazywało poprzez odwracanie główki od osoby nim się zajmującej. Innymi sygnałami zmęczenia u niemowlaka są:
- ziewanie,
- marudzenie,
- niespokojne ruchy, np. kręcenie się, machanie rączkami i nóżkami,
- pocieranie oczu,
- rozdrażnienie i płacz – to najpóźniejszy sygnał, po którym bezwzględnie powinnaś położyć malca spać. Przegapienie go może skutkować nadmiernym pobudzeniem i trudnościami w wyciszeniu malucha.
Oznaki senności u dziecka
U dziecka rocznego lub kilkuletniego oznaki senności mogą być jeszcze trudniejsze do rozpoznania. Oprócz tych oczywistych jak ziewanie i pocieranie oczu zmęczenie u dziecka rozpoznać możemy, gdy:
- ciąga się za uszy lub włosy – tak samo jak pocieranie oczu jest to jego sposób na wyciszanie się i relaksowanie przed snem.
- potyka się i przewraca – gdy maluszek umie już sam chodzić, a nagle zaczyna się potykać, obijać o meble lub mieć problemy z utrzymaniem równowagi oznacza to, że jest już bardzo zmęczony.
- nie interesuje się otoczeniem – nie chce się bawić lub bawi się chwilę jedną rzeczą po czym zaraz przechodzi do następnej i tak dalej. Odpycha zabawki, patrzy przed siebie w dal bez konkretnego celu, na wszystko mówi „nie”.
- złości się – zaczyna rzucać zabawkami, płakać i denerwować się bez powodu, nic mu się nie podoba, nie da się go niczym zainteresować ani uspokoić.
- milknie – zazwyczaj głośny i rozgadany malec przestaje wydawać jakiekolwiek dźwięki, wszystko robi w ciszy, a jego ruchy są wolniejsze i bardziej apatyczne. Staje się nieobecny, pozbawiony energii, zaczyna się przytulać do Ciebie lub zabawek, kładzie się na podłodze lub na łóżku.
Jak rozpoznać, że dziecko chce spać? Ustal rytm dnia
W rozpoznaniu senności u dziecka bardzo pomocny jest stały rytm dnia. Początkowo jest bardzo trudno go wypracować, ponieważ noworodek nie odróżnia dnia od nocy i je co 2-3 godziny. Jednak po miesiącu czy dwóch da się już ustalić stałe godziny drzemek w ciągu dnia. Oczywiście przy małym dziecku wszystko bardzo szybko się zmienia i to rodzice muszą dostosowywać się i rozpoznawać potrzeby maluszka. Jednak, żeby nie zatracić się w chaosie od początku musisz dążyć do ustabilizowania się rytmu dnia. To znacznie ułatwi Ci rozpoznanie, że dziecko potrzebuje już snu.
Obserwuj malca i zaufaj intuicji, zadbaj o stały rytm dnia i stosuj wyciszające rytuały przed snem, a na pewno w porę rozpoznasz oznaki zmęczenia u dziecka i położysz je spokojnie spać.