„Pokemon GO” wkrótce zawładnie Polską! Co na to rodzice? SONDA - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

„Pokemon GO” wkrótce zawładnie Polską! Co na to rodzice? SONDA

 „Pokemon GO” wkrótce zawładnie Polską! Co na to rodzice? SONDA

Autor zdjęcia/źródło: mat. You Tube @

Gra „Pokemon GO” ma swoich zwolenników i przeciwników, jak to zwykle bywa przy kontrowersyjnych tematach, ale jedno jest pewne już wkrótce większość dzieci, naszych dzieci, będzie chciało w nią zagrać. Jak zareagujesz jako rodzic?

„Mieszane uczucia to mało powiedziane. Co mam zrobić, kiedy moje dziecko się w to wciągnie?” – takie pytanie Małgosi nie może zostać bez odpowiedzi. Ambiwalentne uczucia towarzyszą także mi, dlatego postanowiłam wroga poznać, zanim go oskalpuje i wiedzieć z czym będę mieć już wkrótce w domu i przede wszystkim poza nim do czynienia. Teraz grzeczne: „ Mamo! Idę na podwórko!”, może kończyć się długą wędrówką po okolicy w poszukiwaniu Pokemona. Jako rodzice musimy mieć świadomość, że to gra bardzo mobilna i dziecko chętniej będzie urywać się na wycieczki z przyjaciółmi, właśnie w poszukiwaniu pokestopów i… oczywiście, nie ma co trzymać malucha za blisko spódnicy, ale…

Na czym polega ta gra?

Gra w wielkim skrócie polega na łapaniu pokemonów (Pocket Monsters). Szuka się ich za pomocą telefonu, więc dzieci chętniej będą chciały posiadać nowy telefon z odpowiednimi funkcjami. Gra oparta jest na technologii AR (Augmented Reality – rozszerzona rzeczywistość). Jak to działa? Gracz na ekranie telefonu widzi stworki pojawiające się w jego realnym otoczeniu. Będąc w parku, widzimy stworka na tle drzew, które nas otaczają. Wchodząc do muzeum, widzimy przez telefon stworka na tle muzealnych eksponatów, które są wokół nas w rzeczywistości etc. 20 lat temu Japończycy wymyślili 151 pokemonów i właśnie takiego kompletu poszukują gracze mniejsi i…więksi.

Jak to działa?

Aplikacja musi korzystać z GPS. Gracz porusza się po ulicach swojego miasta, a dzięki skanowaniu przez telefon rzeczywistości trasa gracza jest śledzona. Na swojej trasie gracz znajduje tzw. pokestopy. Są to miejsca w których można zbierać potrzebne do dalszej gry przedmioty, np. pokeballe, „pułapki” na pokemony, czy ich jaja z których wykluwają się kolejne pokemony.

Co trzeba zrobić, żeby złapać pokemona?

Dziecko musi wykonać trzy ważne rzeczy. Po pierwsze zwraca uwagę na wibrację telefonu, które ostrzegają, że pokemon jest w pobliżu. Jednocześnie cały czas patrzy w ekran, żeby w wirtualu pokemona dostrzec. Po drugie musi unieść komórkę tak, aby obraz generowany przez aplikację zgadzał się z tym co widać faktycznie. Na końcu trzeba złapać pokemona, czyli przeciągnąć palcem po ekranie, rzucić w pokemona pokeballem. Trafiony pokemon zostaje zamknięty w wirtualnym plecaku.

Co zrobić gdy moje dziecko się w to wciągnie?

Nie bez powodu gra jest darmowa. W wirtualną, pokemonową i rozszerzoną rzeczywistość wchodzi coraz więcej zarówno młodych, jak i starszych graczy. Całkowity zakaz grania może spowodować tylko tyle, że dziecko będzie przed Tobą w tajemnicy grało w poszukiwania pokemonów i będzie musiało wymyślać coraz precyzyjniejsze wykręty na wycieczki z przyjaciółmi. Nie czyń dziecka uczonym w precyzji kłamstwa, a jak w przypadku każdej trudnej sytuacji, nastaw się na rozmowę i zrozumienie nowej pasji. Warto zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas takich wycieczek, jeśli już koniecznie dziecko musi się gdzieś wybrać, niech to będzie grupka pod dozorem dorosłego. Niedawno jak kilka dni temu słyszałam o bandytach, którzy grozili przy pokestopie dzieciom nożami i kradli ich telefony. Warto też rozmawiać z dziećmi o miejscach, gdzie poszukuje się pokemonów, ustalić pewne zasady, np. do kościoła nie wchodzimy w poszukiwaniu pokemona. Ważne miejsca powinno się odwiedzać z zupełnie innych powodów.

Co myślicie o nowej grze? Czy Wasze dzieci już w nią grają? Piszcie w komentarzach pod artykułem.

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Czy pozwolisz dziecku grać w Pokemon GO?

tak, dlaczego nie?
0.0%
tak, ale pod nadzorem
50.0%
zdecydowanie nie
50.0%
inne - komentarz pod artykułem
0.0%

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    pod nadzorem tak ;)
  • Awatar użytkownika ZenobiKenobi
    ZenobiKenobiIkona zgłaszania komentarza
    Pytanie czy ta gra nie będzie uzależniać. Czy w przypadku młodszych graczy nie będzie granicy pomiędzy światem realnym a tym z gry?
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Trochę za duże rozmiary zrobiła ta gra. A co będzie jak zacznie się szkoła?