Opublikowany przez:
Aleksandra Wiktoria
Czym się objawia poporodowe zapalenie tarczycy?
Poporodowe zapalenie tarczycy jest chorobą po porodzie, która powoduje tymczasową nadczynności tarczycy lub niedoczynność tarczycy. W niektórych grupach ryzyko wystąpienia poporodowego zapalenia tarczycy jest większe. Dotyczy to kobiet z cukrzycą typu 1, podwyższonym stężeniem przeciwciał przeciwtarczycowych przed, w czasie ciąży i po porodzie. Podejrzewa się także częstsze występowanie poporodowego zapalenia tarczycy u kobiet z poporodową depresją.
Ciąża ma pobudzający wpływ na metabolizm tarczycy, uważa się, że za stymulację tarczycy u kobiet ciężarnych odpowiada hCG. TSH i hCG mają bowiem wspólną podjednostkę alfa,
ponadto najniższy poziom TSH we krwi ciężarnych odpowiada najwyższemu poziomowi hCG w przebiegu ciąży.
Czy zaliczam się do ryzyka?
Niektóre czynniki zaliczane do podwyższonego ryzyka mogą pomóc przewidzieć, która z nas jest ma skłonność do poporodowego zapalenia tarczycy:
Co oznacza niedoczynność tarczycy?
Zwykle występuje pomiędzy 3, a 8 miesiącem po porodzie. Czas utrzymania niedoczynności utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Najczęstszymi objawami na które uskarżają się kobiety to: zaburzenie koncentracji, zaparcia, zaburzenia pamięci, zaburzenia o charakterze depresji.
Co oznacza nadczynność tarczycy?
Występuje pomiędzy 1, a 6 miesiącem od porodu (najczęściej występuje w 3 miesiącu), a jego trwanie waha się 1- 2 miesiące. W tym przypadku bardzo ważne jest rozróżnienie nadczynności tarczycy poporodowego zapalenia tarczycy od choroby Gravesa (poporodowe zapalenie występuje o wiele częściej niż choroba Gravesa).
Objawami, które zaliczamy w przypadku poporodowego zapalenia tarczycy są:
Czynnikami, które pozwolą nam rozróżnić poporodowe zapalenie tarczycy od choroby Gravesa to: szmer nad tarczycą oraz podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko receptorowi TSH.
Wykryto u mnie poporodowe zapalenie tarczycy. Jak przebiega leczenie?
U kobiet, których wykryto niedoczynność tarczycy w przebiegu poporodowym zapaleniu tarczycy sposób leczenia zależy od nasilenia objawów i decyzji pacjentki dotyczącej ewentualnej kolejnej ciąży w najbliższym czasie. Kobiety bez objawów lub ze słabo zaznaczonymi objawami, które nie planują w najbliższym okresie ciąży a stężenie TSH oscyluje pomiędzy 4-10 nie wymagają bezwzględnie leczenia. Wskazana jest jednak kontrola po 4-8 tygodniach.
W przypadku fazy nadczynności tarczycy u kobiet z poporodowym zapaleniem tarczycy przebiegającej pod postacią kołatania serca, nietolerancji ciepła, nerwowości rekomenduje się podawanie propranololu. A sam czas leczenia zazwyczaj nie przekracza dwóch miesięcy.
Słyszałaś o poporodowym zapaleniu tarczycy? A może na nią zachorowałaś? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka
2015.12.03 19:32
Nie słyszałam o takiej chorobie.. Ale jak to dobrze czasem poczytać.. Ciąża i poród to jednak ogromne obciążenie dla organizmu kobiety.
ewewita1383
2015.02.23 22:44
niewątpliwie ,bardzo ciekawy i interesujący artykuł dla moich oczu ,nie pomyślałam nigdy ,że może istnieć coś takiego jak PZT . dziwne objawy pasujące do innych schorzeń ,a znajdujące ujście przy dla mnie nowym tematem PZT.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!