Poród po terminie, czyli ciąża przenoszona - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Poród po terminie, czyli ciąża przenoszona

Poród po terminie, czyli ciąża przenoszona

Autor zdjęcia/źródło: Obraz Wendy Corniquet z Pixabay

Prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni. Po tym czasie powinien nastąpić poród. Jednak nie zawsze tak jest. Kiedy mówimy o ciąży po terminie lub ciąży przenoszonej?

Termin porodu wylicza się na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki i jest to data przybliżona. Tak naprawdę poród w terminie następuje pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży. Dopiero po skończonym 42. tygodniu mówimy o ciąży przenoszonej. Czy coś powinno niepokoić, kiedy kończy się 42. tydzień ciąży? Kiedy kobieta powinna zgłosić się do lekarza?

Miesiące księżycowe, czyli prawidłowy czas trwania ciąży

Najbardziej prawdopodobną datę porodu można ustalić na podstawie badania Usg wykonanego w pierwszym trymestrze ciąży, a jego dokładność wynosi +/- 7 dni. Na bazie obserwacji ustalono, że ciąża trwa 40 tygodni. Jednak każda kobieta ma inny cykl miesiączkowy, wiedzie inny styl życia, różni je stan zdrowia. Dlatego szerokie widełki, obejmujące ciążę trwającą dwa tygodnie krócej lub dwa tygodnie dłużej również uważa się za normę. Jednak po 42. tygodniu uważa się, że ciąża jest przenoszona. Kiedy kobieta powinna udać się do lekarza i czy brak porodu w wyznaczonym terminie może stanowić zagrożenie dla dziecka?

  • Skąd określenie “miesiąc księżycowy”? Otóż 4 pełne tygodnie określa się jako 1 miesiąc księżycowy, ciąża trwa 40 tygodni, stąd czas trwania ciąży to 10 miesięcy księżycowych. Ten sposób liczenia i terminologię stosuje się nawet w Kodeksie cywilnym regulującym możliwość, a właściwie zakaz zwalniania z pracy kobiety w ciąży. Miesiąc kalendarzowy może mieć od 28 do 31 dni i w zależności od chwili zajścia kobiety w ciążę niektóre byłyby uprzywilejowane wobec prawa, a inne dyskryminowane.

>>> Kalkulator ciąży

Ciąża przenoszona: kiedy zgłosić się do lekarza

III trymestr ciąży wiąże z różnymi niedogodnościami dla kobiety. Jest jej coraz trudniej i często czeka na dzień porodu, jak na zbawienie. Niektórzy lekarze, biorąc pod uwagę różne czynniki uważają, że nierozwiązana  po 40. tygodniu ciąża może stanowić zagrożenie dla dziecka. Zalecają wtedy monitorowanie stanu zdrowia kobiety i pozostawienie jej w szpitalu. Jednak jeśli kobieta czuje się dobrze i odczuwa ruchy dziecka, to w 41. tygodniu nie ma powodu do niepokoju. Po tym czasie powinna jednak obowiązkowo zgłosić się do lekarza, który skieruje ją na badania kontrolne: 

  • Usg – badanie pozwoli ocenić stan dziecka i łożyska oraz wagę płodu i jego dokładny wiek

  • Badanie sprawdzające czynność serca, ruchy oddechowe, napięcie mięśniowe oraz ruchliwość płodu

  • KTG– badanie kardiotokograficzne, które mierzy pracę serca płodu z jednoczesną czynnością skurczową macicy

  • Amnioskopia - badanie podczas którego sprawdza się stan płynu owodniowego - istnieje ryzyko wydalenia smółki przez płód jeszcze w czsie gdy przebywa w jej łonie.

Po zapoznaniu się z wynikami badań, lekarz może zalecić przyszłej mamie powrót do domu i oczekiwanie na objawy porodu lub skierować ją do szpitala. W sytuacji przenoszenia ciąży lekarze często zlecają farmakologiczne wywołanie porodu. Specjaliści z Fundacji Rodzić po ludzku, uważają jednak, że większość farmakologicznych indukcji porodu nie jest potrzebna i powoduje tzw. “kaskadę interwencji”. 

>>>Zdrowie niemowlaka: o tym musisz pamiętać

Naturalne sposoby wywołania porodu 

Zanim lekarz zdecyduje o farmakologicznej indukcji porodu, a nie ma bezpośrednich wskazań do takiej ingerencji warto wypróbować metody naturalne:

  • Seks – nasienie zawiera prostaglandyny – hormon, który przyspiesza dojrzewanie szyjki macicy, a podczas orgazmu u kobiety wydziela oksytocyna, zwana hormonem przywiazania, odpowiedzialna za wywołanie skurczów macicy.

  • Stymulacja brodawek – powoduje wydzielanie oksytocyny, polega na uchwyceniu brodawki, rolowaniu jej i wyciąganiu przez 2 minuty i 3-minutowym odpoczynku (czynności należy powtarzać przez ok. 20 minut)

  • Spacer lub wchodzenie i schodzenie po schodach – ruch bioder i grawitacja pomagają dziecku w dobrym wstawieniu się w miednicy. Podobnie działa spokojny taniec. 

  • Masaż shiatsu - akupresura

  • Masaż lub kąpiel z olejkiem szałwiowym - olejek pobudza i wzmaga skurcze macicy. 

Nie ma dowodów naukowych na działanie tych metod, jednak wieloletnie obserwacje położnych pokazują, że często się sprawdzają. Należy jednak pamiętać, że każda kobieta reaguje inaczej i jeśli te metody nie odniosą oczekiwanego skutku, należy zaufać lekarzowi i farmakologii, bo chodzi o zdrowie mamy i dziecka. 

Czy noworodkom z ciąży przenoszonej grożą jakieś konsekwencje?

U około 90% noworodków z ciąży przenoszonej nie obserwuje się żadnych niepojących objawów, dzieci rozwijają się prawidłowo. Najczęstszymi konsekwencjami, nie wpływajacymi na stan zdrowia są:

  • pomarszczona i wysuszona skóra, mają na sobie mazi płodowej
  • nieco niższa waga urodzeniowa - dziecko zużyło zapasy tłuszczu jeszcze w życiu płodowym
  • mają dłuższe paznokcie.

>>> Czytaj też: Super moce: Mózg dziecka potrafi więcej! Zobacz nowe badania



Bibliografia:

1. Fundacja Rodzić po ludzku

2. kruczek.pl

3. Bozena Pawłowska - położna - wyleczto.pl